Kukurāne Marija

Audēja, maizes cepēja
Dzimusi 1935.gada 23.februārī Rugāju pagasta Baldonēs. Pabeigusi Upatnieku četrklasīgo skolu un tad mācījusies Rugājos vakarskolā. 1954.gadā beigusi Rankas viengadīgo lauksaimniecības skolu. Strādājusi Marija padomju saimniecībā „Rugāji” pārsvarā fermās. Pēdējos desmit gadus pirms aiziešanas pensijā (1980.-1990.) – Rugāju slaucamo govju kompleksā par kontrolasistenti.
Maizi cepusi jau Marijas mamma Zole Voiciša. Tā kā mājās bijusi maizes krāsns, tad sākusi cept arī Marija. Viņa gan atzīst, ka vairāk to darījusi nepieciešamības dēļ, jo viņas sirds tomēr piederējusi rokdarbiem.
Mīklu jaukusi parasti vakarā maizes muldiņā. Jaukusi rudzu miltos, bet reizēm ticis izšķīdināts maizes ķieģelītis, kuram klāt bērti rudzu milti. Otrā dienā tad samīca, uzvelk krustiņu, sasedz un atstāj, lai „.uzaug”. Viņa nosaka, ka jānotrāpot izkurināt krāsni īstajā brīdī, lai maizīte nepāraugtu. Kukulīšus parasti cep uz kļavu lapām, bet esot cepts arī uz kāpostu lapām un avīzēm. Cepot uz kāpostu lapām, parasti mīkstāka sanāca maizes apakša. Tagad maize tiek cepta retāk, jo tam vajadzīgs spēks. Viņa priecājas, ka pie maizes mīcīšanas tagad jau palīdzot mazdēls.
Aust Marija sākusi ap 60.gadiem, kad apprecējusies. Mājās bijušas stelles, bet nebijis kas auž. Lasījusi un skatījusies žurnālos, nedaudz par aušanu pastāstījusi arī tantīte. Sākumā sākusi ar segu aušanu 4 nītīs, vēlāk jau 6 un 8 nītīs. Audusi arī galdautus, sedziņas, spilvenus, dvieļus. Marija atceras, ka tolaik viņas segas bijušas visās tuvākajās kaimiņu mājās, jo viņa pārsvarā audusi citiem.
1971.gada 10.decembrī Marijai Kukurānei piešķirts Tautas Daiļamata meistares nosaukums. Piedalījusies trīs izstādēs Rīgā „Ziemeļblāzmā” gan ar austajiem dvieļiem, gan izvilkuma darbiem. 2011.gada pavasarī piedalījusies Rugāju novada rokdarbnieču izstādē Rugājos ar rotaslietām.
Pēc aušanas Marija pievērsusies mezglošanai, tamborēšanai, adīšanai. Kādu laiku pat 80.gadu vidū vadījusi rokdarbu pulciņu Rugāju vidusskolā. Tagad viņas vaļasprieks ir rotaslietu izgatavošana


Foto no personīgā arhīva: M.Kukurāne piedaloties Maizes Svētkos Rugājos (2008); ar kaimiņieni E.Bondari (2011); viņas gatavotās rotas (2011)


Raksta ID: 873
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Personības -> Amatu meistari -> Audējas -> Kukurāne Marija
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=873