Slišāns Andris

Upītes folkloras kopas "Upīte"  vadītājs, kultūras darbinieks, lokālās vēstures pētnieks
Dzimis 1981.gada 22.martā Šķilbēnu pagasta Upītē. Sākumā mācījies Upītes pamatskolā, pēc tam Rekavas vidusskolā. 1999.gadā iestājies LU Fizikas un matemātikas fakultātē, kuru beidzot iegūts bakalaura un maģistra grāds fizikā.
Neilgu laiku Andris strādājis kā skatuves mašīnists Dailes teātrī, pārdevējs "Narvesen", tad no 2001.gada līdz 2009.gadam par ģeologu, no 2009.gada bija Upītes tautas nama vadītājs. Sākot ar 2015.gadu, kad izveidots Nemateriālās kultūras mantojuma centrs "Upīte", kurš sastāv no trīs struktūrvienībām: Upītes Tautas nams, Upītes bibliotēka un Ontona Slišāna Upītes Kultūrvēstures muzejs ir tā vadītājs.
Andris jau skolas laikā Rekavas vidusskolā organizējis populāru grupu koncertus un Balvu rajona popielu Rekavas vidusskolā. Arī vēlāk Upītes tautas namā organizējis grupu "Bez PVN" un "Patrioti LG" debijas albumu prezentācijas pasākumus. Sākot no 2002.gada organizē latgaliešu "Meilys aiļu i dzīsmu festivālu "Upītes Uobeļduorzs"", kurš saņēmis Latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks 2008" kā labākais latgaliskais pasākums, realizējis vairākus VKKF atbalstītos projektus, rīkojis bērnu un jauniešu folkloras festivālu "Pulkā eimu, pulkā teku", bijis meistardarbnīcu vadītājs "Kūkovas novada tradicionālās kultūras gada skola Upītē".
2011.gada 5.februārī Andris Slišāns tika ievēlēts par "Latgolys Saeimas" priekšsēdētāja vietnieku.
Andris Slišāns jau kopš mazām dienām ir iesaistījies mammas Irēnas Slišānes vadītajā Upītes bērnu folkloras kopā, vēlāk arī jauniešu folkloras kopā. Kopš 2007.gada ir Upītes folkloras kopas "Upīte" vadītājs. Kolektīvs 2007.gadā bija Lielās Folkloras Gada balvas laureāts - "Gada folkloras kopa".
Andris Slišāns kopā ar Ligitu Spridzāni turpina un apkopo to, ko savā laikā ir savācis Antons Slišāns. Ligita vāc to, kas vairāk attiecas uz muzeju, bet Andris - nemateriālo kultūras mantojumu: dziesmas, dančus, melodijas.  Viņš stāsta, ka tēva 70.gados veiktie ieraksti vēl nav apkopoti un popularizēti, tāpēc tagad paši to mācās un apgūst, un iekļauj kolektīvu repertuārā. Ir doma savākt informāciju par etnogrāfiskā ansambļa dziedātājām un sagatavot izdevumu ar teicēju dzīves gājuma aprakstiem. Patreiz Andra darbs lokālās vēstures apzināšanā vairāk saistās ar ierakstu sagatavošanu, ar Antona savāktā materiāla digitalizēšanu.
2014.gada 3.maijā Imanta Ziedoņa fonds "Viegli"  Slišānu saimei (Ontona Slišāna bērniem un mazbērniem), kuri turpina tradīciju kopšanu un uztur kultūras dzīvi Upītē, pasniedza balvu par latgalisko vērtību glabāšanu
Jau 2016.gadā Ligitai un Andrim radusies ideja par folkloras festivāla rīkošanu. Un tā - 2017.gada augustā Viļakas un Baltinavas novados notika pirmais Starptautiskais folkloras deju festivāls "Ļipa kust", kur danču vakaros, meistarklasēs un koncertos piedalījās folkloras kopas no Latvijas, Lietuvas, Rumānijas un Slovākijas, parādot Eiropas tradicionālo deju daudzveidību.

2020.gada 30.oktobrī Valsts prezidents Egils Levits un Ordeņu kapituls lēma Šķilbēnu pagasta nemateriālā kultūras mantojuma centra "Upīte" direktoru, biedrības "Upītes jauniešu folkloras kopa" vadītāju Andri Slišānu apbalvot ar Triju Zvaigžņu ordeni un iecelt par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku.


Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


 A.Slišāns Latgaliešu kultūras gada balvas saņemšanas laikā (2011) - foto no laikraksta "Vaduguns" arhīva; folkloras festivālā "Baltica" 2009.gada 11.jūlijā (R.Cibules foto); saņemot Ziedoņa fonda balvu (2014) - foto no fonda mājas lapas; saņemot Latgaliešu kultūras gada balvu Boņuks un Žiku (2021)Raksta ID: 864
Atjaunināts: 29 decembris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 6
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Slišāns Andris
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=864