Ušpele Vēsma

Māksliniece, podniece
Dzimusi 1973.gada 15.novembrī Tilžā Šķilteru ģimenē. No 1980.gada līdz 1989.gadam mācījusies Tilžas vidusskolā. Tālāk mācības turpinājusi Smiltenes lauksaimniecības skolā, un no 1993.gada divus gadus ar brāli strādājusi zemnieku saimniecībā. Tomēr mākslinieciskās intereses ņēmušas virsroku, un 1995.gadā Vēsma iestājusies Rēzeknes Mākslas koledžas Vizuāli plastiskās mākslas nodaļā. 2000.gadā to pabeigusi un mācības turpinājusi Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles Glezniecības nodaļā, kur izglītojusies pie pedagoga Anatolija Zelča. Bakalaura diplomdarbu 2004.gadā izstrādājusi pie I.Iltneres.
Vēsmai patīk eksperimentēt ar materiāliem, tehniskiem un vizuāliem izteiksmes līdzekļiem, izmantot senas pamatnes jaunu darbu izveidošanai. Organizējusi un piedalījusies "Pūdnīku skūlas" plenēros.
Izstādēs piedalās kopš 1995.gada. Pašreiz to skaits sniedzas vairākos desmitos. Kā nozīmīgākās jāmin personālizstādes Tukumā galerijā "Durvis" (2001), Valmierā galerijā "Laipa" (2008). Ar atseviškiem darbiem piedalījusies izstādēs "Arsenālā", galerijā "Daugava", galerijā "Mans`s" Jēkabpilī. Viņas darbi atrodas Balvos, Berķenelē, Jēkabpilī, Alūksnes, Gulbenes un Rēzeknes muzeju krājumos, privātkolekcijās Itālijā, Norvēģijā, ASV, Spānijā, Filipīnās, Vācijā un Anglijā.
Dzīvo Rēzeknes novada Maltas pagastā. Ušpeļu mājas nav parastas mājas, tās vairāk līdzinās kā nelielam improvizētam brīvdabas muzejam - ir gludekļu un lukturu kolekcija, ir veca lauku māja un citas būves, ir viduslaiku kaujas tērpi un melnais ceplis.
Vēsma Ušpele izstrādājusi Boņuka veidolu un, kopš pirmās Latgaliešu kultūras gada balvas pasniegšanas 2009.gadā, kopā ar vīru no māla ar rokām veido galveno balvu – puisēnu ar sunīti.
Pirmā mākslinieces Vēsmas Ušpeles darbu izstāde "2 x 25" kopā ar vīru - podnieku Aivaru Ušpeli Balvu novada muzejā bijusi 1999.gada decembrī, bet 2011.gada 11.martā tepat tika atklāta izstāde "Ceļavējš" ar V.Ušpeles un V.Stupānes gleznām un A.Ušpeļa keramiku

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no personīgā arhīva: V.Ušpele plenērā Mazirbē (2010); Vēsmas darbi; Vēsma izstādes "Ceļavējš" atklāšanā Balvos (2011); ar mammu Ritu Šķilteri Balvu novada muzejā (2011)


Raksta ID: 856
Atjaunināts: 20 aprīlis, 2012
Atjauninājumu skaits:: 1
Personības -> Mākslinieki -> Ušpele Vēsma
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=856