Sudare Anna

Bērzpils folkloras kopas un garīgo dziesmu dziedātāja.
Dzimusi 1937.gada 13.decembrī Bērzpils pagasta Beļauskos, kur dzīvo joprojām. Bērzpils vidusskolā beigusi astoņas klases un sākusi palīdzēt mammai fermas darbos. Anna strādājusi arī par piena savācēju, ēdnīcā un tad no 1962.gada - pastā. Pastā  viņa strādājusi līdz pat aiziešanai pensijā 1994.gadā.
Dziedāt Anna sākusi skolas korī, vēlāk arī Bērzpils korī. Tajā laikā piedalījusies visos Dziesmusvētkos Rīgā. Kad koris izjuka, izveidojās Bērzpils etnogrāfiskais ansamblis, kurā no paša sākuma sāka dziedāt arī Anna. Jāpiebilst, ka etnogrāfisko ansambli no 2006.gada līdz 2009.gadam vadīja viņas brālis Pēteris Sudarovs.
Daudzas saļmes Anna zināja kopš bērnības, jo dziedāja viņas mamma Marta Sudare. Viņa daudz dziedāja arī ikdienā. Anna atceras, ka katru rītu atmostoties dzirdējusi mammu dziedam. No bērnības viņa zinājusi dziesmas no vecās grāmatas, bet no jaunās grāmatas - mācījusies no Eleonoras Namsones. Anna Sudare pati sākusi saļmes dziedāt 90.gados. Sākumā dziedājusi ar E.Namsoni, vēlāk - ar Annu Bitaini. Kur aicinājuši, tur arī braukušas dziedāt - uz bērēm, kapiem. Dziedājusi arī Bērzpils baznīcas korī.
Maija mēnesī Anna Sudare ar apkārtējām  sievām parasti salasās un dzied pie Beļausku krucifiksa. Visbiežāk sanāk astoņas deviņas sievas: Broņislava Spalviņa, Marija Jurkāne, Tekla Maderniece, Agnese Lune, Aina Ziemele, Meta Grodņa, Marcijana Kindzule, Marcijana Učelniece. Dzied viņas ap trijiem dienā 1,5 - 2 stundas, lai uz vakara darbiem būtu atpakaļ mājās. 2022.gadā pie krucifiksa dziedāja Anna Sudare, Broņislava Spalviņa, Marijanna Jurkāne, Anna Sideļņika, Aija Ikstena un Anna Kriviša. Anna Sudare ir viena no Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā iekļautās vērtības "Maija dziedājumi pie ciemu krustiem Ziemeļlatgalē" nesējām.


Foto no personīgā arhīva: Anna Sudare (2010); 60.gadu beigās; ar Bērzpils folkloras kopu Brīvdabas muzejā (pirmā no kreisās puses)


Raksta ID: 842
Atjaunināts: 03 augusts, 2022
Atjauninājumu skaits:: 3
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Sudare Anna
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=842