Vaivode Elēna

Tilžas folkloras kopas dziedātāja
Dzimusi 1918.gada 25.maijā Kokorevas pagasta "Ievulīčos". Sākumā sešus gadus mācījusies Tilžas Skrindas skolā, tad vienu gadu Kārsavas ģimnāzijā. Ģimnāziju nepabeigusi, jo nomiris tēvs un viņai nācies atgriezties mājās. Elēna līdz 15 gadiem ganījusi govis, tad strādājusi savā saimniecībā.
1940.gadā apprecējusies un dzīvojusi Plēsumā, bet pēc vīra nāves 1984.gadā, kopā ar dēlu pārnākusi uz Tilžu. Elēna saka: "Manu dzīvi raksturo gara vēsture. 1943.gada 25.novembrī piedzimis dēls, bet jau 25.decembrī armijā paņēmuši vīru. Vēlāk viņš dezertējis gan no krievu, gan vācu armijas, pārnācis mājās un slēpies bunkurā, bet vēlāk dzīvojis mežā". Elenai šis laiks bija smags - jādzīvo vienai ar mazu bērnu uz rokām.
Elēna Vaivode kādu laiku bijusi fermā par brigadieri, tad strādājusi lauku brigādē, taču visilgāk - 28 gadus nostrādājusi par pastnieci, iznēsājot presi, laikrakstus un žurnālus.
Dziedāt Elēna sākusi agri, sākumā dziedājusi tāpat vien kopā ar māsu. Vēlāk kopā ar māsu un brāli 1935.gadā sākusi dziedāt baznīcas korī, kur nodziedājusi 50 gadus. Kad pārcēlusies uz dzīvi Tilžā, Elēna jau ar pirmo dienu sākusi dziedāt Tilžas folkloras kopā. Ir kopas vecākā dziedātāja, kura 2008.gadā nosvinējusi 90 gadu jubileju. Tiesa gan, tagad sirmā dziedātāja pārsvarā uzstājās tikai pašu mājās. Bet agrāk ar kolektīvu pabijusi gan Rīgā, gan Balvos, gan citās Latvijas vietās.
Elēna Vaivode Tilžā bijusi pazīstama arī kā laba maizes cepēja
E.Vaivode nomira 94 gadu vecumā 2012.gada 21.maijā. Apglabāta Tilžas kapsētā


Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no personīgā arhīva: E.Vaivode 2008.gada 19.oktobrī; folkloras kopas sastāvā 1995.gadā (priekšā sēž); Tilžas kora sastāvā 1995.gadā (pirmajā rindā pirmā no labās puses); folkloras svētkos Upītē (otrā no labās puses); maizes cepšana pie R.Čudarānes


Raksta ID: 825
Atjaunināts: 15 jūnijs, 2012
Atjauninājumu skaits:: 1
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Vaivode Elēna
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=825