Prancāne Maruta

Medņevas folkloras kopas "Egle" dziedātāja
Dzimusi 1962.gada 28.septembrī Vīksnas pagasta Kačupes ciemā. Bērnībā daudz dzīvojusi Medņevas pagasta Lodumas ciemā pie vecmammas. "Dziedāšana man ir mīļa kopš bērnības. Kad biju maza, man ļoti patika klausīties, kā babiņa dzied Dieva dziesmas". Mācījās Maruta Vīksnas pamatskolā, pēc tam Bulduru sovhoztehnikumā. Pēc skolas agri apprecējās un audzināja trīs bērnus. Sākumā dzīvoja Vīksnā un strādāja Vīksnas bērnudārzā, līdz 1999.gadā pārcēlās dzīvot uz Medņevu.
Dziedāt Marutai patika jau kopš pirmās klases. Viņa dziedāja gan skolas ansamblī, gan korī, vēlāk arī tehnikuma korī un kamerkorī. Ar koncertiem tika daudz braukāts pa visu Latviju.1980. un 1981. gadā Maruta ar kori piedalījās Lielajos dziesmu svētkos un Skolēnu dziesmu svētkos. Kad atgriezās Vīksnā, dziedāja ciema ansamblī.
Tā kā dziedāšana ir Marutas sirdslieta, tad, protams, arī Medņevā meklēja iespēju dziedāt. Viņa uzdrošinājās uzrunāt Medņevas etnogrāfiskā ansambļa vadītāju Natāliju Smušku, kura viņu arī paņēma. Tā no 2000.gada Maruta Prancāne dziedāja šajā etnogrāfiskajā ansamblī. "Kādi tik braucieni nav bijuši, bet visvairāk atmiņā ir palicis folkloras festivāls „Baltica” – Cēsīs, Rēzeknē, Kuldīgā, kad tika redzēti un dzirdēti gan mūsu Latvijas novadu etnogrāfiskie ansambļi, gan citu tautu priekšnesumi. Pirmajā festivālā, kur es biju, atmiņā ir palikusi nakts, kad tika palaisti uguņojoši vainagi jūrā. Tas bija neaizmirstams skats”.
Kad 2008.gadā Medņevā izveidojās folkloras kopa „Egle”, Maruta Prancāne bija šī kolektīva sākuma sastāvā. Te viņa dzied joprojām

/informācija sagatavota pēc I.Sokirkas darba "Medņevas etnogrāfiskā ansambļa dalībnieku dzīvesstāstu dokumentēšana"/

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no personīgā arhīva: Maruta ar vīru Juri; folkloras festivāla "Baltica" laikā Kuldīgā (2006)


Raksta ID: 807
Atjaunināts: 06 jūnijs, 2012
Atjauninājumu skaits:: 1
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Prancāne Maruta
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=807