Ščemeļinska Anna (Bukša)

Rekavas etnogrāfiskā ansambļa dziedātāja, tautasdziesmu teicēja

Dzimusi 1925. gada 17. februārī Šķilbēnu pagasta Plešavas ciema "Dzegužlinos". Dziesmas mantojusi no mātes. Viņa atceras, ka māte vairāk dziedājusi garīgās dziesmas "godzinkas', bet tautasdziesmas dziedājuši talkās. Savu dziesmu repertuāru un dziedāšanas stilu Anna apguvusi bērnībā un jaunībā no vecākiem un ciema ļaudīm. Jau 15 gadu vecumā piedalījusies 1940.gada Dziesmu svētkos Daugavpils Stropu estrādē. Līdz 1956.gadam dziedājusi Rekovas baznīcas korī, bet kopš Rekavas etnogrāfiskā ansambļa dibināšanas 1980.gadā, darbojas tanī. Jau korī Anna labi sadziedājusies ar M.Šakinu, arī ansamblī viņām saskan.
Viņa ir viena no pazīstamākajām Ziemeļlatgales teicējām. 2005. gadā saņēmusi Lielo folkloras balvu par mūža ieguldījumu, kopš 2003.gada ir VKKF mūža stipendiāte.
Prot raksturot žanrus, saskata apkārtējo pagastu dziedātāju izpildījuma īpatnības. 1986. gadā dziedājusi Andrejam Krūmiņam un 1989. gadā - Mārtiņam Boiko senus balsus. Piedalījusies Rodrigo Rikarda filmā “Rūtoj saule, rūtoj bite”.

Par Annu Ščemeļinsku ir uzņemta gandrīz stundu gara dokumentāla filma "Teicēja Anna Ščemeļinska", kuras prezentācija notika 2008.gada maijā. Filma DVD formā ir pieejama arī Balvu Centrālās bibliotēkas Novadpētniecības lasītavā.

Mirusi 2011.gada 8.novembrī

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


R. Cibules fotoRaksta ID: 80
Atjaunināts: 06 jūnijs, 2012
Atjauninājumu skaits:: 1
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Ščemeļinska Anna (Bukša)
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=80