Šakina Margarita

Folkloras teicēja, Rekavas etnogrāfiskā ansambļa dibinātāja

Margarita Šakina (Šaicāne) dzimusi 1926. gadā Balvu rajona Susāju pagasta „Ilziņos”. Dziedātprieku mantojusi no savas mātes Staņislavas Šaicānes (Medne) - tautas teicējas un šķietami neizsmeļama dziesmu krājuma glabātājas.

Margarita no sešpadsmit gadu vecuma sākusi dziedāt Viļakas baznīcas korī un dziedājusi pirmo soprānu. Skolā mācījusies tikai 6 gadus. Viņa arī - prasmīga audēja un adītāja. No 1966. gada dzīvojusi Rekavā, no 1986. gada dzīvo Ogrē. Margarita dziedājusi visu mūžu. Mainījušies tikai kolektīvi un vietu nosaukumi, kur tas darīts: Viļakas baznīcas koris, Rekavas jauktais koris, Rekavas skolotāju ansamblis, Rekavas etnogrāfiskais ansamblis.

1980. gadā Margarita Šakina dibinājusi Rekavas etnogrāfisko ansambli, bijusi tā pirmā vadītāja un priekšdziedātāja. No 1986. gada viņas dziedātās melodijas pierakstījuši A. Krūmiņš un Z. Sneibe. Dziedājums ieskaņots radio, uzņemts videolentē. Arī, dzīvojot ārpus Latgales, viņa iesaistījusies dažādās tradicionālās kultūras aktivitātēs. Kopā ar tautas mūzikas grupu „Rasa” uzstājusies Latvijas kultūras dienās Francijā. Ogrē dziedājusi ansamblī „Artava”, „Saucējas”. Viņas balss tikusi ierakstīta franču disku sērijā „Inedit - Baltijas Balsis”, uzstājusies kopā ar ansambli „Grodi”, ar „Skandiniekiem”. Piedalījusies starptautiskajos folkloras festivālos „Baltica”, dziedājusi Maskavā, Parīzē un daudzviet Latvijā. Margaritas Šakinas iedziedātās dziesmas glabājas dažādās kolekcijās - Valsts kinofotodokumentu arhīvā, Tautas mūzikas centra arhīvā, Latvijas radio fonotēkā, Latvijas folkloras krātuvē.

Teicēja Margarita Šakina ir Valsts Kultūras fonda mūža stipendiāte un 2001. gadā saņēmusi Lielo folkloras gada balvu par mūža ieguldījumu. Par viņu uzņemta Raita Vulfa filma „Teicēja Margarita Šakina”

Sērijā „Mantojums” 2006. gadā Upe TT izdevusi M. Šakinas ierakstu albūmu „Caur sirdi debesīs”.

Ar 2007.gada 15.marta Ordeņu kapitula lēmumu Margarita Šakina iecelta par Atzinības krusta V šķiras ordeņa kavalieri

Mirusi 2014.gada 27.februārī. Apglabāta Ogres pilsētas kapos. Margaritas Šakinas devums un mantojums tika pieminēts un godināts īpašā pasākumā 2015.gada 16.jūlijā - festivāla "Baltica 2015" mantojuma vakarā "Ozols auga Daugavā " LNB.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Foto no Novadpētniecības lasītavas fonda: M.Šakina saņemot augsto apbalvojumu; diska "Caur sirdi debesīs" vāciņš; ar Rekavas etnogrāfisko ansambli (otrā no kreisās puses); kopā ar vīru Boļeslavu etnogrāfiskā ansambļa sastāvā 1981.gadā - foto no F.Slišāna foto arhīva

Režisora Raita Vulfa filmas "Teicēja Margarita Šakina" fragmenti

K.Barona dienas konferences ieraksts 1986.gadā no Latviešu folkloras krātuves krājuma - Margarita Šakina dzied kopā ar Rekavas etnogrāfisko ansambliRaksta ID: 79
Atjaunināts: 29 decembris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 3
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Šakina Margarita
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=79