Metene Valentīna

Beņislavas etnogrāfiskā ansambļa dziedātāja

Dzimusi 1932. gada 15. decembrī Lazdukalna pagasta Roznieku ciemā Veronikas un Jāņa Plešu ģimenē kā otrā meita četru bērnu ģimenē. Mācījās Skujetnieku pamatskolā, toreiz skolā bijušas sešas klases. Vidusskolu pabeidza vakarskolā.

Dziedāt Valentīna sāka jau bērnība, kad gājusi pie saimnieka ganos. Lai īsinātu laiku, notikusi sadziedāšanās ar kaimiņu ganiem. Darba gaitas Valentīnai sākušās kolhozā „1. Maijs”, kas vēlāk pārdēvēts par „Varoni”. Te trīs gadi nostrādāti par slaucēju, strādāja arī par piena savācēju un kādu laiku vietējā krejotavā. No 1955. gada viņa strādāja Vectilžas pamatskolā par pavāri. Te arī satikusi savu nākošo dzīvesdraugu Zemvaldi Meteni, kas strādāja tai pašā skolā par skolotāju. 1956. gadā Valentīna un Zemvaldis apprecas. Strādājot skolā Valentīna piedalījās pašdarbībā. Kad dramatiskajā kolektīvā iestudēja Blaumaņa lugu „Skroderdienas Silmačos”, Valentīna tēloja Zāru. Šī loma bijusi īpaši mīļa, jo bija daudz jādzied. 

1959. gadā ģimene mainīja dzīvesvietu un pārcēlās uz dzīvi Lazdukalnā. Te Valentīna strādāja Eglaines pamatskolā par grāmatvedi. Sāka dziedāt Beņislavas korī, ar kuru piedalījās dažādos koncertos, rajona un Rīgas Dziesmu svētkos. Atmiņā Valentīnai palika kādi rajona Dziesmu svētki, kad dalībnieki jau iepriekšējā dienā atbrauca uz Balviem, bet pie dziedāšanas tā arī netika, jo sācis ļoti stipri līt un Dziesmu svētki tā arī nenotika. Valentīna dziedāja arī sovhoza vokālajā ansamblī skolotājas Alīnas Matīsas vadībā. 1965. gadā Valentīna tika ievēlēta par deputāti un sāka strādāt ciema padomē par sekretāri. Vēl strādāts Balvu Apdrošināšanas aģentūrā par apdrošināšanas aģenti. Kad Lazdukalnā atvēra jauno veikalu, Valentīna ar māsu Lūciju sāka strādāt par pārdevējām, un te nostrādāti septiņi gadi. Tad atkal pieci gadi strādāja par apdrošināšanas aģenti Balvu apdrošināšanas aģentūrā. 1987. gadā Valentīna aiziet pensijā, bet jau būdama pensijā, strādāja par auklīti Eglaines pamatskolas internātā.

Beņislavas etnogrāfiskajā ansamblī Valentīna dzied no tā pirmsākumiem 1987. gadā. Ar ansambli dziedāts gan pašu mājās, gan apbraukāta teju vai visa Latvija. Dziesma un dziedāšana Valentīnai ir mīļa no bērnības, un tā pavada viņu visu mūžu.

Mirusi 2022.gada 12.augustā


Foto no personīgā arhīvaRaksta ID: 782
Atjaunināts: 12 septembris, 2022
Atjauninājumu skaits:: 3
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Metene Valentīna
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=782