Annuškāne Anna

Viļakas folkloras kopas "Atzele" vadītāja un garīgo dziesmu dziedātāja
Dzimusi 1941.gada 12.februārī Šķilbēnu pagasta Vilkovas ciemā. Mācījusies Kangaru septiņgadīgajā skolā, Rekavas vidusskolā un Dzērbenes lauksaimniecības tehnikumā.

Pēc tehnikuma beigšanas 1961.gadā, atgriezās Balvos un strādāja Balvu patērētāju biedrībā - gan sabiedriskajā ēdināšanā, gan restorānā. Drīz viņa apprecējās un tā kā Balvos bija problēmas ar dzīvokli, tad 1965.gadā jaunā ģimene pārcēlās uz Viļaku. Te Anna dzīvo joprojām.

Viļakā Anna 20 gadus nostrādāja par kontrolieri uzņēmumā "Daiļrade". Strādādama par apdrošinātāju, viņa 14 gadus braukāja uz darbu uz Balviem

Anna Annuškāne ir godu saimniece. Viņa kopā ar vīru Valerjanu, kurš bija šefpavārs, klājusi vairāk kā simts goda galdu.

Gan skolas laikā, gan vēlāk Anna dziedājusi un dejojusi dažādos kolektīvos. Piedalījusies Latgales Dziesmu svētkos, ar Viļakas kori sešos Vispārējos dziesmu un deju svētkos Rīgā. Folkloras kopā "Atzele" sāka dziedāt 90.gadu beigās, bet kopš 2009.gada sākuma viņa ir kopas vadītāja. Anna dzied arī psalmus, maijā katru vakaru dzied pie krusta. Psalmus viņa dzied kopš bērnības, jo mamma iedama dziedāt allaž nēmusi meitu līdzi. Un agrāk psalmus dziedāja katru vakaru līdz pat bērēm. Tagad visbiežāk iztiek tikai ar vienu vakaru. Anna var psalmu dziedāšanu arī vadīt, kaut gan pati saka, ka labāk tikai dziedot. Anna Annuškāne ir viena no Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā iekļautās vērtības "Maija dziedājumi pie ciemu krustiem Ziemeļlatgalē" nesējām. Viņa kopā ar folkloras kopas "Atzele" sievām organizē un dzied pie krucifiksa Viļakas katoļu baznīcas dārzā. Šobrīd dzied reizi nedēļā piektdienās.

Annas pūrā ir ļoti daudz anekdošu.

Ar 2023.gadu VKK fonds Ziemeļlatgales teicējai, folkloras kopas "Atzele" vadītājai Annai Annuškānei piešķīris mūža stipendiju.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Foto no A.Annuškānes personīgā arhīva: Anna ar vīru Viļakas kultūras namā (2006); Anna (no kreisās puses) kopā ar vīru un Terēzi un Voldemāru Kazinovskiem (1987) un kopā ar "Atzeli" (priekšā tin kamolu) (2003); Anna 2011.gada 1.oktobrī (R.Cibules foto)Raksta ID: 741
Atjaunināts: 16 februāris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 4
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Annuškāne Anna
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=741