Bratuškina Valentīna

Viļakas folkloras kopas "Atzele" dziedātāja, audēja, maizes cepēja
Dzimusi 1933.gada 14.martā Susāju pagasta Mežārijās. Tagad dzīvo Susāju pagasta Kravaļos. Strādājusi dažādus darbus - bijusi uzskaitvede mežniecībā, jaunlopu kopēja. Pirms aiziešanas pensijā 1988.gadā, Valentīna kādu laiku strādājusi Viļakas putnu fermā.
Folkloras kopā "Atzele" Valentīna ir no paša dibināšanas sākuma. Zina ļoti daudz dziesmu un visas ir "galvā". Ir dziesmu sācēja kopā. Daudzus gadus dziedājusi baznīcas korī.
Bez dziedāšanas Valentīna labprāt nodarbojas ar rokdarbiem, agrāk audusi un cepusi maizi.
Aust Valentīna iemācījusies jau bērnībā no mammas. Ar mammas stellēm viņa audusi līdz 1971.gadam. Tās bijušas mazākas, bet vīra mājās audusi vīramāte un bijušas lielās stelles, kuras tā arī palikušas Valentīnai. Stelles, ķemmes un viss pārējais ir mājās arī tagad, bet Valentīna vairs neauž. Viņas pirmā izaustā sega vēl tagad atrodas Vēršukalna muzejā. Valentīna atceras, ka pārsvarā audusi segas (sākumā četrās nītīs, vēlāk jau astoņās un desmit nītīs), bet audusi arī krēslu pārvalkus, dvieļus, galda sedziņas. Viņa daudz audusi uz pasūtījuma, kad cilvēki devuši diegus un izstāstījuši savas vēlmes, un Valentīna to realizējusi dzīvē. Visus aušanas procesus Valentīna veikusi pati, vienīgi ievilkt audeklus palīdzējis vīrs Jānis Bratuškins.
Arī maizi vairāk cept sākusi tieši vīra mājās. Iemācījusies gan pie mammas, bet tajā laikā daudz bijis jāstrādā un nebijis laika cept. Tagad esot nopirkuši visu miltu maisu, un ar bērniem sēžot mājās cepusi bieži. Cepusi saldskābo maizi, baltmaizi un rudzu maizi. Lai maize būtu garšīgāka, jaukusi sviesta paniņās un vēl pielikusi mīkstu sviestu. Cepusi tolaik riktīgā maizes krāsnī. Šobrīd gadus piecus Valentīna vairs nav cepusi, jo vecās krāsns vietā tagad uzmūrēta jauna krāsns, kas maizes cepšanai neder.
                                      
Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē

Foto no personīgā arhīva: V.Bratuškina 2011.gada vasarā; Balvu reģiona audēju tikšanās reizē Balvu centrālajā bibliotēkā (2011); "Atzeles" sastāvā (pašā vidū) un autobusā Preiļos kopā ar Annu Dupužu un Emīliju Ušupnieci (no kreisās puses)(2008); V.Bratuškinas austā sega


Raksta ID: 740
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Bratuškina Valentīna
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=740