Sanders Vitālijs

Žurnālists, literāts
Dzimis 1930.gada 29.janvārī Viļakas pagasta pusgraudnieka ģimenē. 1932.gadā tēvs iegūst jaunsaimniecību Kurzemē, Sakas pagasta "Grīņos". Te Vitālijs kopā ar vecākiem dzīvo līdz sasniedz pusaudža vecumu, pabeidz Sakas četrklasīgo pamatskolu. Vēlāk, pēc otrā pasaules kara, viņš iestājas Aizputes strādnieku jaunatnes vakara vidusskolā un strādā apriņķa laikrakstā "Jaunais ceļš" par literāro līdzstrādnieku. Pēc dienesta padomju armijā jaunais censonis dodas studēt žurnālistiku uz Sanktpēterburgu (toreiz Ļeņingradu). Pēc studiju beigšanas tiek nozīmēts darbā dzimtā novada laikrakstā "Vaduguns", kur tās redaktors Pēteris Bāliņš viņu pieņēma darbā par literāro līdzstrādnieku. Pēc dažiem gadiem Sanderu iecēla par redaktora vietnieku, bet, kad 1969.gada P.Bāliņš devās pelnītā atpūtā, redakcijas vadību uzticēja Vitālijam Sanderam. Par  redaktoru viņš nostrādā līdz 1980.gadam.
Šajā gadā tiek dibināts jauns laikraksts "Jūrmala" un par redaktoru tiek uzaicināts V.Sanders. Taču jaunā laikraksta iespiešana ir nenokārtota, to maketē un iespiež ar sentēvu paņēmieniem, tāpēc pēc pusotra gada pūlēm redaktors šo amatu pamet un pieņem piedāvājumu kļūt par grāmatu izdevniecības "Avots" galvenā redaktora vietnieku. Šeit strādājot aizrit nākamie desmit gadi līdz pensijai. Būdams pensijā, Sanders vēl desmit gadus vada bibliotēku Sarkanā Krusta Rīgas medicīnas skolā. Te sāk rakstīt savus romānus. Septiņdesmit gadu vecumā rakstnieks pārtrauc algotu darbu un turpina tikai rakstīt.
Vitālijs Sanders sarakstījis dokumentālu romānu "Dīvainā dzīve" (2007) par tēva piedzīvojumiem "Grīņos", romānus "Nameja mazmeita" (2008),  "Ausmas Namejas putni" (2008), vēsturiskus romānus "Henke no Pāvilostas" (2009) un "Ūdensrožu gatve" (2011),), īsromānu "Malvīnes kokteilis"(2012), noveli "Skvērā smaržoja nopļauta zāle" (2014), īsromānu "Dzīves rotaļas" (2015)
2015.gada nogalē iznāca Vitālija Sandera Kopoti raksti 3 sējumos
Pēc kādreizējā grīņnieka Vitālija Sandera literārā darba "Dīvainā dzīve" motīviem Baltinavas amatierteātra "Palādas" režisore Anita Ločmele uzrakstīja lugu, kuru iestudēja Baltinavas un Pāvilostas amatierteātri. Iestudējums "Apsolītā zeme" ir par latgaliešu ģimeņu ieceļošanu Kurzemē, Sakas pagasta Grīņos. Pirmizrādi 2018.gada 3.novembrī Pāvilostas Kultūras namā noskatījās arī pats autors.

Vitālijs Sanders 2020.gada 27.decembrī devies mūžībā.


Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Foto no V.Sandera personīgā arhīva: V.Sanders ar "Vaduguns" kausu starptautiskajās motokrosa sacensībās "Baltais briedis"; 85 gadu jubilejas reizē ar tuviniekiem un "Vaduguns" žurnālisti (Z.Lielbārža foto); ar Baltinavas un Pāvilostas aktieriem "Apsolītās zemes" pirmizrādē (2018)Raksta ID: 612
Atjaunināts: 27 oktobris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 3
Personības -> Literāti -> Sanders Vitālijs
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=612