Piemineklis nacionālajiem partizāniem A.Bružem un A.Pūcem Tilžā

Tilžas pagastā aiz luterāņu baznīcas blakus pamestām mājām ir akmens ar mīklainu uzrakstu "Šeit mazu ozoliņu iestādīja Jēkabs Bružs 1944.gada pavasarī". Pāris soļu tālāk kuplo smuidrs ozols, kura galotne jau pāraugusi pārējos kokus. Tikai nedaudzi kaimiņi zināja, ka šajā vietā tuvējo māju saimnieks, Tilžas luterāņu draudzes priekšnieks Jēkabs Bružs 1949.gadā slepeni apbedīja divus nacionālos partizānus - savu brāļadēlu Albertu Bruži un viņa draugu Albertu Pūci. Lai slēptu pēdas, kapa vieta rūpīgi nolīdzināta un tai virsū uzstādīts ozoliņš, bet akmenī iekalts maldinošs uzraksts.

A.Bruža un A.Pūces gaitas kopā saveda dienests latviešu leģionā. Pūce vēl nesen bija beidzis Saldus ģimnāziju, bet Bružs jau strādājis Tilžas pagasta valdē. 1945.gada vasarā Kurzemē abi nonākuši padomju armijas gūstā, taču pa ceļam uz filtrācijas nometnēm Krievijā viņiem izdevies izlauzt vagona grīdu un aizbēgt uz Bruža dzimto pusi, kur slepeni apmetušies Bruža radinieces Zentas Liepiņas mājās Vectilžas pagasta Roditeļos. A.Bruža izveidotā nelielā partizānu grupa darbojās vairākos Viļakas apriņķa pagastos, kā arī Rēzeknes, Madonas un Valmieras apriņķī. Sava mobilā dzīvesveida dēļ viņi čekai ilgstoši palika nenotverami, tas izdevies tikai 1949.gada 6.oktobrī nodevības dēļ.


Foto: I.Pugača (2013)Raksta ID: 587
Atjaunināts: 03 februāris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 3
Kultūrvēstures objekti -> Pieminekļi un piemiņas plāksnes -> Piemineklis nacionālajiem partizāniem A.Bružem un A.Pūcem Tilžā
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=587