Sproģe Mirdza

Daktere, Balvu pilsētas Goda pilsone
Dzimusi 1922.gada 23.septembrī Jelgavas rajona Svētē.
Pēc LVU Medicīnas fakultātes beigšanas, 1949.gadā Mirdza Sproģe saņēma ārsta diplomu un tūlīt devās uz darba vietu tālajā Latgales nostūrī Balvos. Visā plašajā Balvu apkārtnē tad bija tikai četri - pieci ārsti un mazajai pilsētiņai savas tuberkulozes slimnīcas nemaz nebija. Gāja gadi, uzcēla slimnīcu, kurā sākumā iekārtoja speciāli tuberkulozes kabinetu, bet 1959.gadā radās savs dispansers. Mirdza Sproģe bija ārste - ftiziatre, Balvu tuberkulozes dispansera galvenā ārste no 1949.gada līdz 1974.gadam. No 1974.gada līdz 1991.gadam ārste turpina darbu kā ierindas ftiziatre un veic arī rentgenologa pienākumus.

Mirdza Sproģe savulaik ir stāstījusi, ka tuberkulozi bija ļoti grūti konstatēt, jo nebija pat rentgena. Sasirgušos ārstēja ar kaļķa špricēm un vitamīniem, labu uzturu un svaigu gaisu. Piecdesmitajos gados parādījās pirmie prettuberkulozes preparāti. Cilvēki ārstējās ilgi - pat gadiem,tādēļ daudzi pacienti palikuši nezūdošā atmiņā. Tolaik tuberkulozes dispansers Balvos atradās Kalna ielā (tagadējā sēklu veikalā), kur slimnieki nāca uz plaušu gāzēšanu.

Darba gados saņēmusi daudzus apbalvojumus - kļuvusi par veselības aizsardzības teicamnieci, apbalvota ar Darba Sarkanā karoga ordeni, vairākkārt bijusi pilsētas un rajona padomes deputāte. Mirdza Sproģe bija ilggadēja Sarkanā krusta atbalstītāja Balvos. Ar viņas iniciatīvu tika noorganizēti vairāki Sarkanā krusta posteņi skolās un vēlāk arī darba kolektīvos.

Balvu pilsētas Goda pilsones tituls piešķirts 1988.gadā - Balvu jubilejas 60.gadadienā.
Mūžībā aizgājusi 2004.gada 14.novembrī. Apbedīta Rugāju pagasta Cepurnieku kapos blakus vīram. Uzraksts uz pieminekļa - "Tu it visu citiem devi, neko neprasīdama sev".Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē


M.Sproģe Balvu pilsētas bijušo vadītāju portretu galerijas atklāšanas pasākumā Balvu pilsētas domē 2001.gada 18.novembrī - D.Teilānes foto; ar kolēģēm ( no kreisās puses - D.Parisa, A.Dūda, Suharževska) Balvu slimnīcā 80.gadu sāk.; ar kolēģiem (no kreisās puses: Lucija Krišjāne, Ārija Andrejeviča, Valentīna Lizinska, Alma Šlesare, Ruta Sausiņa, Guna Liepiņa, Elvīra Oža); saņemot dāvanu no daktera Viktora Andrejeviča darba gaitas beidzot (1991)Raksta ID: 429
Atjaunināts: 29 decembris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 6
Personības -> Balvu pilsētas Goda pilsoņi -> Sproģe Mirdza
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=429