Polfanders Henrihs

Kordiriģents
Ir ziņas, ka Polfanders kā eksterns 1907.gadā nolicis skolotāja eksāmenu pie Cēsu pilsētas skolas. Balvos viņš sāk strādāt Balvu miesta (vēlāk pilsētas) skolā ap 1920.gadu (pirms tam strādāja Alūksnē). Tautā šo skolu sauca par Puķīša skolu. Balvu komercskolā H.Polfanders sagatavoja skolēnu kori un koris piedalījās jaunatnes svētkos Rīgā 1922.gadā. Skolā viņš noorganizēja arī zēnu dubultkvartetu, pareizāk sakot jauniešu, jo puišiem jau bija 20 - 21 gads. Dubultkvartetā dziedāja vēlākais operdziedātājs Tālis Matīss un Kārlis Ozoliņš. No sākuma viņi gatavoja vieglākas tautas dziesmas, bet ar laiku programma papildinājās tik plaša, ka varēja sniegt vairākus koncertus. Ar koncertiem viņi viesojās Kārsavā, Rēzeknē, Ludzā.
Pēc pirmā pasaules kara Balvos sāka darboties jauktais koris skolotāja H.Polfandera vadībā. No sākuma koris gatavoja tautas dziesmas, bet vēlāk sāka apgūt arī klasiku. Ar sagatavoto programmu koris uzstājās dažādos sarīkojumos ne tikai Balvos, bet viesojās arī Kārsavā un Gulbenē. H.Polfanders labi spēlēja vijoli un klavieres. Ar klavierspēli viņš bagātināja arī koncertprogrammas. H.Polfanders esot arī pats komponējis, bet vairāk par to ziņu nav.
H.Polfanders noorganizēja pirmos dziesmu svētkus Balvos un tie toreiz tika nosaukti kā "Ziemeļlatgales dziesmu dienas". Šajos svētkos piedalījās 3 kori - Balvu koris H.Polfandera vadībā, Beņislavas koris K.Seržana vadībā un Kubuļu koris K.Ozoliņa vadībā.
Vēlāk  H.Polfandera ģimene pārcēlās uz Madonu, kur Madonas ģimnāzijā atkal mācīja dziedāšanu un vadīja kori. Pēc viņa radinieces Dainas Šķēles atmiņām, Polfanderam esot bijusi meita Lidija un dēls Verners. H.Polfanderam bija māsa Emma un 5 brāļi - viens no viņiem bija Rekavas dzirnavnieks Ludis, kuru pirmās okupācijas vara nomocīja cietumos.

 

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


1.foto no Balvu pilsētas ģimnāzijas muzeja fondiem: H.Polfanders vidū (ar hūti); pārējās fotogrāfijas no S.Savickas foto arhīva: Albertīnes Pakalnas (1890-1944) un Heinriha Polfandera kāzas; ar meitu Lidiju (1928-2019.05.12) - pēclaulību uzvārds Svaine (1950, Madonā); Polfanderu dēls Verners Polfanders (1923-1945) - leģionārs, kritis Kurzemes katlā, apglabāts Lestenē; H.Polfandera sieva Albertīne (stāv) ar māsu Paulīni, kura bija E.Puķīša sievaRaksta ID: 411
Atjaunināts: 15 septembris, 2020
Atjauninājumu skaits:: 4
Personības -> Izglītības un kultūras darbinieki -> Polfanders Henrihs
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=411