Piemineklis Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušo karavīru piemiņai Jaškovā

Tēlnieka Kārļa Zemdegas veidotais piemineklis 1920.gadā Brīvības cīņās kritušo karavīru piemiņai Jaškovā pirmo reizi tika atklāts 1935.gada 22.septembrī pie 1929.gadā ierīkotajiem Viļakas brāļu kapiem.
Brīvības cīņās pret sarkano armiju Viļakas novadā sākās ar Latvijas armijas un Latgales partizānu pulka uzbrukumu 1920.gada 9.janvārī. Tajā piedalījās arī igauņu karavīri. Viļaku atbrīvoja jau 9.janvārī, bet cīņas uz austrumiem no tās turpinājās vēl vairākas dienas. Gan pirms, gan pēc Viļakas atbrīvošanas kritušie karavīri tika apbedīti dažādās vietās, ko zināja vietējie iedzīvotāji. Nostabilizējoties Latvijas valstij, Viļakā sāka domāt par kopēju brāļu kapu iekārtošanu. Jau no 1923.gada 18.novembra pēc svinīga dievkalpojuma katoļu baznīcā, kuru noturēja dekāns P.Apšinīks, liels gājiens devās uz jaunveidojamo brāļu kapu vietu uzkalniņā, tā sauktajā Jaškovā - tiešā Viļakas tuvumā. Drīz uzbūvēja pieminekļa pamatus, sākās ziedojumu vākšana piemineklim. Kritušo karavīru kapavietu apzināšana prasīja laiku, tikai 1929.gada 3.novembrī notika pārapbedīšana topošajos brāļu kapos. Tajos apbedīti Viļakas apkārtnē kritušie 31 latviešu un 14 igauņu karavīri.1935.gadā piemineklis bija gatavs un 22.septembrī to svinīgi iesvētīja.
Piemineklis ir no granīta, to vainago lāpa ar svēto piemiņas liesmu. Vienā pusē ir uzraksts "Viļakas laukos kritušie Latvijas atbrīvotāji", otrā - zobens un trīs zvaigznes. Apbedījuma laukums atrodas puslokā aiz pieminekļa, ap to iestādīti ozoli. Pirmskara Latvijas valsts neatkarības gados ar brāļu kapiem un šo pieminekli bija saistīti visi valstiski svarīgākie pasākumi Viļakas pagastā.
Piemineklis tika sagrauts pēckara padomju varas gados, bet tā granīta daļas, lai gan bojātas, bija saglabājušās. Pieminekli atjaunoja un 1990.gada 11.novembrī - Lāčplēša dienā - to no jauna svinīgi iesvētīja Viļakas Romas katoļu draudzes dekāns Pēteris Vilcāns.
                                                                                                                                                                         /pēc L.Maksimovas materiāliem/
2018.gadā Viļakas novada pašvaldība kopā ar biedrību “Virica” un sadarbības partneriem veica pieminekļa atjaunošanas darbus. Pieminekļa attīrīšanas un restaurācijas laikā uzņēmums “TAKO SD” pieminekļa betona daļas aizvietoja ar granītu, atjaunoja uzrakstu un zīmējumus, nostiprināja postamenta pamatus, kāpnes un bruģi.


Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no Viļakas muzeja fondiem: atjaunotais piemineklis; pieminekļa atklāšana 1933. gada 22.septembrī


Raksta ID: 382
Atjaunināts: 23 novembris, 2018
Atjauninājumu skaits:: 1
Kultūrvēstures objekti -> Pieminekļi un piemiņas plāksnes -> Piemineklis Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušo karavīru piemiņai Jaškovā
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=382