Briežuciema pagasta Dukuļevas krucifikss

Krucifikss Briežuciema pagasta Dukuļevā uzcelts aptuveni ap 1840.-1850. gadu. Iespējams,ka cēlājs varētu būt Jāzeps Slišāns. Ilgus gadus krucifiksu apkopa viņa mazdēls Alberts Slišāns un Broņislava Slišāne, kura tālāk krucifiksa kopšanu uzticējusi Keišai Valentīnai. Valentīna pēc Broņislavas nāves to kopusi vairāk kā 25 gadus. Tagad viņa krucifiksa apkopšanu nodevusi tālāk jaunākajai paaudzei. Langovska Marianna ir tā, kura šobrīd uzrauga krucifiksu un organizē ciema ļaudis to sakopt.

Krustu vairākas reizes jau atjaunojusi Slišānu ģimene. Krucifiksa nojumīte ir no koka 3 metrus augsta. Tā balstās uz četriem stabiem, kuru šķērsgriezums ir 9 X 9 cm. Jumtiņš ir četrslīpu un virs tā ir krustiņš. Nojumītes vidū, zemē ierakts un aplikts ar laukakmeņiem, stāv krusts.Pie krusta piestiprināta 76 cm augsts, kokā griezts un krāsots Kristus tēls, kas izgatavots 19. gs. otrajā pusē. Autors nezināms

Krucifikss kapitāli tika atjaunots 2019.gada septembrī. Tika izgriezti ceriņi, betonēts pamats, atjaunots žogs, nokrāsots vecais koka krusts, kurš jau bija izturējis laika pārbaudi, pagarināts jumta slīpums, lai ūdens netek uz pamatiem, restaurēta Jēzus skulptūra. Par krucifiksa atjaunošanu parūpējās ļoti daudzi apkārtējie iedzīvotāji.


1.foto no VKPAI fonda (20.gs.90.gadi); 2.,3.foto -R.Cibule (2008); 4.,5.foto - R.Cibule (2019)Raksta ID: 285
Atjaunināts: 16 aprīlis, 2020
Atjauninājumu skaits:: 5
Kultūrvēstures objekti -> Krucifiksi -> Briežuciema pagasta Dukuļevas krucifikss
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=285