Bērzpils pagasta Beļausku krucifikss pretī Sudarovu mājām

Beļausku krucifikss Bērzpils pagastā atrodas uz ceļa Bērzpils – Tilža, ap 300 m no šosejas Balvi - Rēzekne. Krucifikss varētu būt uzstādīts pagājušā gadsimta pirmajā pusē netālu no Sudaru mājām. No šīm mājām nācis arī Bērzpils pagasta ilggadējs priekšsēdētājs, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Jānis Sudarovs (1868 -1941).
Krucifikss pretī pasta ēkai atradās arī pēckara gados, kamēr 20. gs. sešdesmitajos gados kolhoza vadība to nogāza. Krustu atjaunoja un iesvētīja vecajā vietā 1994. gadā.
Toreiz to izgatavoja Pēteris Spalviņš, bet vecā vieta vairs nebija izdevīga, jo krusts atradās zem augstsprieguma vadiem, tamdēļ 2000. gadā krusts tika pārcelts jaunā vietā - ceļa pretējā pusē pie kādreizējās pasta ēkas, kur dzīvoja Vera Prole.
2011.gadā Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolas restaurācijas nodaļas projekta "Ceļa krusti Latgalē" ietvaros Beļausku krucifikss tika restaurēts. Restaurējot Jēzus statuju, atklājās, ka statuja vairākās vietās ir cauršauta. Tas varētu būt noticis kara gados, jo, kā stāstījusi Beļausku ciema iedzīvotāja Anna Sudare, tad Jēzus statujai, kas piestiprināta pie krucifiksa, ir aptuveni simts gadu. Laikā, kad krucifiksi bija pakļauti iznīcībai, Jēzus statuja glabājusies viņu mājās.
Atjaunoto krucifiksu 2011.gada 25.maijā iesvētīja Bēržu draudzes prāvests Oļģerts Misjūns
Maija mēnesī pie šī krusta pulcējas ļaudis un notiek dziedāšana.


Foto: restaurētais Beļausku krucifikss un tā iesvētīšana 2011.gadā (foto A.Kriviša) ; krucifikss 2008. un 2019.gadā (foto R.Cibule)Raksta ID: 283
Atjaunināts: 06 aprīlis, 2020
Atjauninājumu skaits:: 3
Kultūrvēstures objekti -> Krucifiksi -> Bērzpils pagasta Beļausku krucifikss pretī Sudarovu mājām
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=283