Šaicāne Ilze

Literāte, māksliniece
Dzimusi 1967.gada 8.janvārī Žīguru pagastā. Vispirms mācījusies Žīguru astoņgadīgajā skolā, pēc tam mācības turpināja Viļakas vidusskolā. Pēc vidusskolas absolvēšanas 1985. gadā Ilze apguva sakaru operatores profesiju Rīgas 28.profesionāli tehniskajā skolā (Sakaru skola). 1986. gadā uzsāka darba gaitas Viļakas sakaru nodaļā par sakaru operatori, nostrādājot tur četrus gadus. Šajā laikā tika nodibināta ģimene, kurā izaudzināti divi dēli - Mārtiņš un Rūdolfs.
Laika periodā no 1993. gada līdz 2006. gadam Ilze Šaicāne darbojās ģimenes privātajā biznesā. 2001. gadā viņa iestājās Rēzeknes Augstskolas Ekonomikas fakultātē, kuru veiksmīgi pabeidza 2006. gadā, iegūstot bakalaura grādu ekonomikā. 2008. gadā uzsāka darba gaitas Sia "Kira" kā personāldaļas vadītāja. Paralēli darbam studēja Daugavpils Universitātes Izglītības un vadības fakultātes studiju programmā "Sabiedrības un organizāciju vadība" un 2011. gadā ieguva maģistra grādu.
2010. gadā Ilze Šaicāne uzvarēja izsludinātajā konkursā uz Viļakas novada Sociālās aprūpes centra vadītājas amatu, un teju septiņus gadus vadīja sociālās aprūpes iestādi, kurā līdz 2010. gadam atradās Viļakas slimnīca.
No 2016. gada oktobra viņa strādāja Viļakas novada Sociālā dienesta vadītājas amatā. Nostrādājot dienestā četrus gadus, Ilze pārtrauc darba attiecības valsts pārvaldē, piesakot sev izaicinājumu dzīvot un iepazīt dziļāk sevi. "Tika atvērta jauna dzīves lappuse, kad ir atļauts sev būt citā esībā, neskatoties pulkstenī un nesteidzinot laiku, izdzīvojot katru šīs dzīves mirkli, darot to, kas patīk Dvēselei – rakstīt dzeju, prozu, miniatūras, esejas, pārdomas un gleznot, iemūžinot audeklos savas sajūtu gammas".
Kopš 2022. gada septembra Ilze Šaicāne vada biedrības "Neatkarība Balt" palīdzības centru Lazdukalna pagasta Benislavā.
Pirmās dzejas vārsmas Ilze uzrakstīja jau 2008. gadā, bet tad sekoja liels pārtraukums, kad lielās darba slodzes dēļ dzejošanai neatlika laika. 2016. gadā aizsākās Ilzes dzejas emuāri, publicējot tos plašāk jau arī sociālajos tīklos. Viņai patīk rakstīt dzeju, miniatūras, pārdomas, esejas, kuras ir iekļautas dažādu autoru kopkrājumos "Trauslums" (2018), "Mīlestības apslēptas jūtas" (2019), "Liktenī ierakstītais" (2019), "Dzejnieka ID" (2021), "Prologs pavasarim"(2022), "Aiz katra paliek dzīve" (2022), "Prologs pavasarim" (2022), "Cauri ziedošām pļavām ejot" (2022).
2021. gadā iznāca Ilzes Šaicānes autorgrāmata "Paturi manu plaukstu savējā". Jāatzīmē, ka dzeju 70 gados sāka rakstīt arī Ilzes mamma Ilga Bukovska. Daļu no dzejas Ilgas bērni ir apkopojuši un izdevuši grāmatā "Cēlā un noslēpumainā" (2018).
Paralēli rakstīšanai, Ilze 2020. gada jūlijā sāka mācīties gleznot - iepazīt krāsu pasauli. Ar dažām otām un guašas krāsām somā viņa dodas uz Druvienas latviskās dzīvesziņas centru Gulbenes novadā, kur gleznošanas prasmes bez vecuma ierobežojuma pasniedza mākslas skolotāja Ilvija Žeigure. Tieši šī māksliniece Ilzi iedrošināja un ievirzīja krāsu pasaulē. Pēc trīs mēnešiem Ilze ar savu neatlaidību un vēlmi iemācīties gleznot jau bija iepazinusi dažādus mākslas paņēmienus un tehnikas un sāka patstāvīgi gleznot. Laika periodā no 2020. gada jūlija līdz 2022. gada maijam tapušas vairāk kā 100 dažādu izmēru gleznas. Pirmā gleznu izstāde 2021. gadā notikusi Briežuciemā (reizē ar grāmatas atvēršanas svētkiem). Tad sekojušas izstādes Veclaicenē, Jaunlaicenē, Viļakā, Vīksnā, Baltinavā, Žīguros un citur. Gleznas ir aizceļojušas uz Alūksnes, Gulbenes novadiem, Rīgu un citām pilsētām.
Ilze Šaicāne piedalījusies mākslinieces Ilvijas Žeigures organizētajos radošajos mākslas plenēros Gulbenes novadā "Izglezno novadu" 2020. un 2021. gadā
Ilzei patīk ceļot. 2007. gadā devusies svētceļojumā uz Tibetu - mēnesi pavadījusi Indijā, kāpjot Himalajos un apmeklējot budistu tempļus. Trīs mēnešus ciemojusies Ohai štatā, Kolumbusā (2018) pie emigrējušajiem latviešiem, kur iesaistījusies Amerikas latviešu diasporas aktivitātēs. Ar interesi pētījusi ASV senioru dzīves kvalitāti hospisos. Ir ceļojusi pa Rietumvāciju, Holandi, Zviedriju, Somiju, Grieķiju, Gruziju.
Patīk dejot tautas dejas un sporta dejas (sporta deju soļus 5 gadus mācījusies pie deju skolotājiem Silvas Dambes un Andra Barsova), dziedāt, spēlēt klavieres (6 gadus ir mācījusies klavierspēli pie pedagoģes Gaļinas Harlamovas), aizraujas ar kalnu slēpošanu, praktizē jogu. Pašreiz studē Vēdisko astroloģiju pie dr. Jura Ērenpreisa. Ar aizrautību pēta cilvēka dzīves cēloņu un seku likumsakarības, garīgos aspektus, to, kas cilvēka dzīves laikā ļauj tam dziļāk izprast uzliktos uzdevumus un kalpošanu cilvēces labā.
2012. gadā Ilze Šaicāne par dzīves kvalitātes nodrošināšanu sociālās aprūpes centra iemītniekiem apbalvota ar Viļakas novada Pateicības rakstu.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē


Foto no I. Šaicānes personīgā arhīva: Ilze Šaicāne (2019); ar P. Boldānu grāmatu atvēršanas un izstādes atklāšanas svētkos Briežuciemā (2021); ar Baltinavas kultūras nama vadītāju Lidiju Ločmeli un mammu Ilgu Bukovsku (2022); gleznu izstāde Baltinavā (2022); gleznu izstāde Viļakas bibliotēkā (2021); Ilzes gleznas "Vēstījums" un "Atspulgs"; grāmatas vāks; Indijā (2007); Ziemassvētkos kopā ar Amerikas latviešiem (2018)Raksta ID: 1451
Atjaunināts: 22 februāris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 5
Personības -> Literāti -> Šaicāne Ilze
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=1451