Ābeltiņa Elfrīda

Garīgo dziesmu dziedātāja
Dzimusi 1933. gada 12. oktobrī Bērzkalnes pagasta Silakrogā. Mācījusies Lielmežnieku pamatskolā, kur beigusi piecas klases. Pēc skolas sāka strādāt vietējā kolhozā, bet no 1949. gada - Aizpurves pamatskolā par apkopēju. Te Elfrīda nostrādāja 20 gadus. Tālāk līdz pat 1992. gadam viņa turpināja strādāt par apkopēju Balvu vidusskolā. Elfrīda Ābeltiņa visu laiku dzīvoja Bērzkalnes pagasta Briežavā, no kurienes katru darba dienu mēroja 10 kilometrus tālo ceļu uz Balviem vai nu kājām, vai ar autobusu. No 2014. gada dzīvo Balvos pie meitas.
Elfrīda Ābeltiņa ir viena no Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā iekļautās vērtības "Maija dziedājumi pie ciemu krustiem Ziemeļlatgalē" nesējām. Elfrīda dziedāja pie Silakroga krucifiksa, kurš uzstādīts 90. gadu sākumā. Sākumā dziedājumus te organizēja māju saimniece Konstancija Vancāne, vēlāk viņas meita Silvija Strupka. Dziedāja parasti reizi nedēļā. Pēdējo reizi dziedāšanā pie krucifiksa Elfrīda piedalījās 2019. gadā.
No 1950. gada līdz 1992.gadam Elfrīda dziedāja Balvu katoļu baznīcas korī. Tolaik korī jau dziedāja brālis Ēvalds Jasinskis, kurš tad arī aizveda māsu pie ērģelnieka Zdanovska. Elfrīda atzīst, ka viņa gaidīja svētdienas, kad jāiet dziedāt : "Dziedāšana bija mans vaļasprieks". Dziedāja kopā ar Elzu Dortāni, Jadvigu Circeni. 42 gadu laikā Elfrīda tika dziedājusi pie vairākiem ērģelniekiem - Zdanovska, Baranovska.
Elfrīda Ābeltiņa piedalījusies arī psalmu dziedāšanā. Viņa stāsta, ka psalmus dziedājuši divas dienas pirms bērēm un bēru dienā. Agrāk psalmu dziedāšanu vadījusi Konstancija Vancāne, vēlāk vadījusi arī Elfrīda Ābeltiņa un Silvija Strupka. Dziedājusi kopā ar Anitu Šmiti, Silviju Strupku, Irēnu Jasinku, Antoņinu Jasinsku u.c.


Foto no E. Ābeltiņas personīgā arhīva: Elfrīda Ābeltiņa (2022, I. Bobrovas foto); kinopilsētiņā "Cinevilla" (2015); ar meitu, mazdēlu, mazmazbērniem un krustdēlu (2017)Raksta ID: 1436
Atjaunināts: 21 septembris, 2022
Atjauninājumu skaits:: 1
Katoliskā tradicionālā mūzika un tās kopēji -> Garīgo dziesmu dziedātāji -> Ābeltiņa Elfrīda
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=1436