Matisāne Santa

Upītes jauniešu folkloras kopa "Upīte" dziedātāja
Dzimusi 1988.gada 27.maijā Upītē. Līdz 8.klasei mācījusies Upītes pamatskolā, tad trīs gadus Rekavas vidusskolā, bet pēc 10.klases aizgāja mācīties uz Malnavas koledžu. To absolvēja 2009.gadā iegūstot specialitāti agrouzņēmējdarbības komerdarbinieks.
Santai mīlestība uz folkloru izveidojusies jau no mazām dienām. No otrās klasītes viņa piedalījās Upītes bērnu etnogrāfiskajā ansamblī, kuru vadīja Irēna Slišāne. Arī Santas vecmamma Stefānija Matisāne bija izcila teicēja un ilggadēja Rekavas etnogrāfiskā ansambļa vadītāja.
Mācoties Malnavā Santa saprata, ka viņai ļoti pietrūkst dziedāšanas un darbošanās folkloras kolektīvā. Satiekot bijušo Upītes pamatskolas absolventi Aivu Šolinu (Slišāni) un pārrunājot "vecos labos" laikus, abas nolēma pamēģināt sapulcināt jauniešus, kuri kādreiz piedalījušies etnogrāfiskajā ansamblī, un gribētu turpināt dziedāt un dejot. Tā 2004.gada beigās izveidojās Upītes jauniešu folkloras kopa, kuras vadītāja bija Santa Matisāne. 2007.gadā kopa tika atzīta par 2006.gada folkloras kopu un saņēma Lielo Folkloras gada balvu.
Diemžēl ģimenei pārceļoties uz Briežuciemu, Santa folkloras kopu atstāja, un no 2007.gada vadību pārņēma Andris Slišāns. Savukārt, Santa savāca bērnus un jauniešus Briežuciemā un nodibina folkloras kopu "Soldanī". Grupu viņa vada līdz 2009.gada decembrim.
Dzīvojot Briežuciemā Santa palīdzēja saimniecībā brālim un mammai, pēc tam strādāja zemnieku saimniecībā pie krusttēva, kur arī satika savu topošo vīru. Kādu laiku no 2016,gada abi pastrādāja Anglijā, tad Holandē, bet 2018.gada sākumā atgriezās Latvijā un tagad audzina meitu.
Santa Matisāne ir viena no Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā iekļautās vērtības "Dziedāšana ar pusbalsu" nesējām. Vienā nometnē, kur Anda Beitāne un Zane Šmite mācīja tradicionālo dziedāšanu, Santai lika dziedāt ar pusbalsu, un viņai tas uzreiz sanāca.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē
Foto no S.Matisānes personīgā arhīva: Santa (2018); ar folkloras kopu "Upīte" (2012); ar Briežuciema folkloras kopu "Soldanī" (2009); ar aktieri Vari Vētru Upītē (2013)


Raksta ID: 1262
Atjaunināts: 07 augusts, 2018
Atjauninājumu skaits:: 1
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Matisāne Santa
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=1262