Daukste Valentīna

Audēja
Dzimusi 1959.gada 2.martā Baltinavas pagasta Slobodā. 1977.gadā absolvēja Baltinavas vidusskolu. Pēc gada Valentīna iestājās lauksaimniecības tehnikumā Stāmerienā, kuru pabeidza neklātienē.
Uzreiz pēc vidusskolas beigšanas Valentīna sāka strādāt Baltinavas padomju saimniecībā par kontrolasistenti. Pēc tam līdz pat 1992.gadam, kad likvidēja padomju saimniecību, strādāja Silagaiļu lopkopības kompleksā par brigadieri. No 1993.gada līdz 1995.gadam Valentīna strādāja Baltinavas kristīgajā internātpamatskolā par pavāri, bet no 2000.gada ir zemnieku saimniecības "Upeskrasti" īpašniece. Baltinavas centrā viņai ir savs veikals, kur pārdod saimniecības preces, apavus, roku darinājumus.
Savulaik prasmīga audēja bija Valentīnas mamma Stefānija Kaņepe, kura auda visu pēc kārtas - galdautus, dvieļus, aizkarus, segas. Nedaudz aušanas prasmes apguva arī mazā Valentīna, kura parasti sēdās stellēs, kad viss jau bija sagatavots aušanai. 2013.gadā stelles no Slobodas tika pārvestas uz Baltinavu, un Valentīna ar Jugitas Boldānes palīdzību sāka aust. Sākumā viņa auda tikai lupatu deķus, kurus realizēja turpat veikalā, vēlāk sāka piedalīties tirdziņos, bija arī pasūtījumi. Pēc laika Valentīna sāka aust tādus kā mazus gobelēnus - paklājus no dzijas. 2020.gada pavasarī Baltinavas bibliotēkā notika viņas darbu izstāde ar interesantu nosaukumu - "Neīstie gobelēni jeb mazo kamolīšu gals". Vasarās auž deķus no svaigām zālēm, kuri domāti vai nu pirtij, vai labām smaržām istabā.
Valentīna Daukste aizraujas arī ar citiem rokdarbiem - labprāt ada cimdus, zeķes, šalles utt.
Patīk daiļdārzniecība. Valentīnas dzīvojamā māja tika nominēta kā "Sakoptākā sēta Baltinavas novadā" 2016.gadā un Novada svētkos ieguva arī skatītāju simpātiju.
Valentīna Daukste saņēmusi Baltinavas novada domes Pateicības rakstus 2016. un 2017.gadā, bet, sagaidot Latvijas valsts simtgades jubileju, 2018.gadā par mājražošanas popularizēšanu viņai piešķirta Baltinavas novada goda balva "Baltinavas lepnums 2018" un domes Atzinības raksts. 2023.gadā Valentīna saņēmusi "Gada balvu uzņēmējdarbībā 2022" nominācijā "Gada amatnieks".

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē

 Foto no V.Daukstes personīgā arhīva: Valentīna tirdziņā (2016); viņas darbi; saņemot Atzinības rakstu (2016); saņemot "Baltinavas novada lepnuma 2018" balvuRaksta ID: 1209
Atjaunināts: 14 decembris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 4
Personības -> Amatu meistari -> Audējas -> Daukste Valentīna
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=1209