Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Gorkins Nikolajs

Raksta ID: 92
Atjaunināts: 28 decembris, 2021

 Pedagogs, mākslinieks, kino un foto mākslinieks

Dzimis 1936.gada 13.maijā Daugavpils rajonā zemnieku ģimenē. 1954.gadā beidzis Rīgas lietišķās mākslas vidusskolu, 1965.gadā - Ļeņingradas meža tehnisko akadēmiju, kā arī 1988.gadā - starprepublikāniskos kursus Taškentā kā tautas kinostudijas vadītājs - režisors. Nikolajs strādājis kā kokgriezējs, koka virpotājs, galdnieks, inženieris, tautas kontroles komitejas priekšsēdētājs. No 1994.gada līdz 2009.gada vasarai strādājis Balvu Amatniecības vidusskolā - par vizuālās mākslas un kultūras vēstures skolotāju un vadījis gleznošanas un linogriešanas pulciņu. Kopā ar D.Blūmu sarakstījis grāmatas: "Latvijas kultūras vēsture" un „Pasaules kultūras vēsture”, ko 2002. un 2003.gadā izdevusi izdevniecība „Pētergailis”.
N.Gorkins bijis Latvijas kinoamatieru biedrības valdes loceklis, desmit gadus vadījis Gulbenes Lauktehnikas kinostudiju (1980.-1990.gadi). Divdesmit gadu gara radoša darba laikā skatēs parādītas ap 60 multiplikācijas un dokumentālās filmas. Piedalījies kinoamatieru filmu skatēs Latvijā, Polijā, Igaunijā, Sankt-Pēterburgā.  Dokumentālā filma „Mantojums” par mākslinieci Ilonu Brekti 1988.gada kinoamatieru filmu skatē Rīgā saņēmusi bronzas medaļu. Lai 80., 90.gados uzņemtās filmas būtu skatāmas arī šobrīd, N.Gorkins tās pārveidojis DVD formātā. Tā kā autors divdesmit gadus ir nodzīvojis Gulbenē, tad DVD skatāmas filmas par Gulbenes novada māksliniekiem – Gido un Imantu Kokariem, Ilonu un Jāni Brektēm. DVD formātā ir arī vairākas spēlfilmas un multiplikācijas filmas.
Veidojot filmu „Skaisto saprast un atkārtot” par mākslinieka Jāņa Brektes daiļradi, arī pats sācis nodarboties ar gleznošanu akvareļu tehnikā. Daudzi darbi tapuši 90.gadu beigās un šī gadsimta sākumā. N.Gorkina darbu un viņa vadītā pulciņa – studijas bērnu darbu kopīga izstāde notika 2000.gada februārī – martā Balvu novada muzejā, 2004.gadā izstāde Balvu Amatniecības vidusskolā sakarā ar Balvu pilsētas pasākumu „Vidzemes ielas svētki”, 2007.gada martā - aprīlī Balvu pilsētas Kultūras un atpūtas centrā – „Viss sākās ar…”. Šajā izstādē studijas vadītājs piedalījās ar 16 darbiem. Tāpat Gorkina studijas audzēkņi ir piedalījušies starptautiskās bērnu un jauniešu skatēs citās valstīs, kur diplomus saņēmuši gan bērni, gan skolotājs. Viņš lepojas, ka divus gadus pēc kārtas (2002.-2003.) starptautiskajās sacensībās Polijā Torunā atzinību guva skolēni Edgars Miķelsons un Didzis Sabulis. Kad 2004.gadā Gorkinu ģimene brauca uz ASV, viņi vienai baznīcai uzdāvināja 14 skolēnu linogravīras darbus,kurus vietējie uzskatīja kā īpašus mākslas darbus.
Tagad, kad skolotājs N.Gorkins vairs nestrādā skolā, ir vairāk laika gleznot pašam. 2014.gadā pasteļgleznu izstāde "Atgriešanās" notika Balvu Novada muzejā un Gulbenes bibliotēkā. Par šo izstādi autors bija nominēts arī Gulbenes novada "Gada balvai kultūrā 2014".
Pēdējos gados N.Gorkins vairāk nodarbojas ar fotografēšanu. 2009. un 2010.gados piedalījies tematiskajās foto izstādēs Valsts Dabas muzejā Rīgā. Liela viņa darbu personālizstāde "Pasmaidi" bija 2009.gadā Balvu kultūras un atpūtas centrā. 2010.gada 14.septembrī tika atklāta N.Gorkina fotoizstāde "Viena skatiena attālumā" Gulbenes bibliotēkā. Šajā pat dienā te notika tāda pat nosaukuma Ivetas Krūmiņas grāmatas atvēršanas svētki, kurā  I.Krūmiņas miniatūras papildināja N.Gorkina fotoetīdes. Savukārt, Balvu novada muzejā grāmatas atvēršanas svētki notika  21.oktobrī. Vislielāko atzinību guva Edītes un Nikolaja Gorkinu fotoizstāde "Mūsu spārnotie draugi", kura tika izstādīta Balvu, Rugāju, Gulbenes un Rēzeknes novados un mājās atgriezusies tikai pēc 14 mēnešiem.
2016.gada 22.novembrī Balvu Centrālās bibliotēkas zālē tika atklāta N.Gorkina filatēlijas izstāde "Dzīvnieki Sarkajā grāmatā".
Nikolajs Gorkins bija "Gada skolotājs 2002", bet par ieguldījumu jaunās paaudzes estētiskajā izglītošanā, skolēnu veiksmīgu sagatavošanu dzīvei un sakarā ar septiņdesmit gadu jubileju Balvu pilsētas Dome 2006.gadā apbalvoja ar Atzinības rakstu.

Miris 2020.gada 26.novembrī, apglabāts Začu kapos.

 

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Foto no personīgā arhīva: N.Gorkins (2014); izstādes atklāšanas laikā Balvu KAC (2007); grāmatas atvēršanas svētkos 2010.gada 21.oktobrī; N.Gorkina darbi  „Balvu ezera līcis”, "Priedes", "Sarma" un "Mārtiņrozes ar kastani"; izstādes atklāšanā bibliotēkā (2016)

Filma "Skaisto saprast un atkārtot" (1977.-1978.) par Jāni Brekti un "Mantojums" (1987) par mākslinieci Ilonu Brekti un viņas ģimeni

Raksta ID: 92
Atjaunināts: 28 decembris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 4
Skatījumi:: 3360
Ievietots:: 25 novembris, 2007 by Admin A.
Atjaunināts:: 28 decembris, 2021 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Armulika Rita
b Balavins Jevgēnijs
b Breikšs Nikolajs
b Briedītis Leo Jānis
b Bukšs Vilis
b Bule Līga
b Buliņš Zigfrīds
b Bušs Valdis
b Bārda Jānis
b Dadžāns Valerijans
b Dundenieki Jolanta un Valdis
b Džigurs Pēteris
b Eglīte Elita
b Gruziņa Gaļina
b Grāmatiņa - Bombāne Gita
b Holma Anita
b Kairiša Anita
b Keiselis Jānis
b Laicāne Anna
b Laicāns Jānis
b Liepiņa Rudīte
b Maderniece Edīte
b Matīss Rūdolfs
b Murašova Anna
b Odumiņš Jānis
b Plāters Hugo
b Purens Zintis
b Putniņš Magnuss
b Reče Olga
b Rimovičs Antons
b Ruka Inta
b Slišāne Lienīte
b Supe Juliāns
b Teilāne Elita
b Tjunīte Astra
b Upenieks Roberts
b Ušpele Vēsma
b Zelčs Anatolijs
b Zibens Jānis
b Šaicāne Ilze
b Ūdris Jānis