Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Berķe Dženija

Raksta ID: 919
Atjaunināts: 27 decembris, 2021

Audēja, literāte
Dzimusi 1960.gada 27.maijā Lazdulejas pagasta "Stīgās". Mācījusies Vectilžas pamatskolā un Baltinavas vidusskolā.
Interese par aušanu Dženijai bijusi no piecu sešu gadu vecuma, jo mājās bijušas stelles un audusi viņas mamma Ārija Berķe. Tika austas sienas segas, grīdas paklāji, sedziņas, galdauti, dvieļi. Vēl maza būdama Dženija strādāja ar ratiņu, tina spolītes, un bieži vien audusi pārmaiņus ar mammu.
Pēc skolas 1979.gadā Dženija aizgāja uz Balvu Sadzīves pakalpojumu kombinātu. Sākumā tāpat pieņēma kā mācekli, kaut gan viņa jau zināja visu aušanas procesu. Te audusi tautiskās segas un krēslu pārklājus. Tā kā Dženijai allaž ir gribējies strādāt ar linu, 1984.gadā pārgāja uz "Daiļradi". Te viņai tiešām vajadzēja aust linu dvieļus, tikai toreiz bija jātaisa plāns un laikā jānodod zināms skaits produkcijas
1992.gadā tika nodibināta zemnieku saimniecība Lazdulejas pagastā un Dženija strādāja savā saimniecībā. Ilgus gadus audzēja zemenes.
Stelles Dženijai bija arī dzīvoklī, jo kādu laiku, audzinādama bērnus, viņa strādāja kā mājražotāja. Patiesībā šajā laikā viņa vairāk adīja cimdus un džemperus. Aust atsāka 2010.gadā, kad atkal no jauna iegādājās stelles. Pagaidām auž tikai linu dvieļus, bet liela daļa no dvieļiem nav ierastajā pēlēkajā krāsā. Dženija auž krāsainus dvieļus, dvieļus no lina, vai  no lina ar viskozi, zīdu, kokvilnu, tā radot brīnišķīgu krāsu spēli.
Dženijas Berķes dvieļu izstādes 2011.gadā bijušas Vectilžas pagasta bibliotēkā, Vīksnas pagasta bibliotēkā un gada nogalē - Balvu centrālajā bibliotēkā.
Mācoties Vectilžas pamatskolā, skolotāju Melderu ģimene viņai uzdāvināja Elīnas Zālītes dzejas grāmatiņu „Virši zili”. Tā Dženiju tik ļoti saviļņoja, ka iekšēji juta – nekas nevar būt skaistāks par dzeju, par vārdiem, ko var sarindot dzejā. Tā nopietnāk dzeju sākusi rakstīt 90.gadu sākumā, rakstījusi sev, nevienam pat nerādot. Pēc liktenīgas tikšanās 2009.gadā ar izdevēju Ilonu Vītolu, 2010.gada decembrī iznāca Dženijas pirmā dzejas grāmata „Pērļu rotas” ar meitas Ievas Zelčas fotogrāfijām. Tāpat viņas dzeja ir kopkrājuma „Mana grāmata” 2.sējumā un krājumā "Sirds melodija". Otrā dzejoļu grāmata "Svētvakara sapņi" iznāca 2012.gada nogalē.
Savu dzeju autore izdod tikai ar vārdu - Dženija
 

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē
Foto no personīgā arhīva: Dženija (2011); izstādes atklāšanā Balvu centrālajā bibliotēkā 2011.gada 23.novembrī; ar meitu Ievu Zelču grāmatas "Pērļu rotas" atvēršanas svētkos 2010.gada 17.decembrī; Dženijas dvieļi
Raksta ID: 919
Atjaunināts: 27 decembris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 4
Skatījumi:: 3018
Ievietots:: 11 novembris, 2011 by Ināra B.
Atjaunināts:: 27 decembris, 2021 by Ināra B.
Also listed in
folder Personības -> Literāti


Citi raksti šajā sadaļā
b Baranovska Anna
b Blāķe Alīse
b Boldāne Jugita
b Borise Valērija
b Bratuškina Valentīna
b Bukša Sandra
b Daukste Valentīna
b Dupuža Izabella
b Gabrāne Iveta
b Gailuma Marta
b Jermacāne Marija
b Kaša Valentīna
b Kindzule Irēna
b Kraina Astrīda
b Kukurāne Marija
b Lazdiņa Ilga
b Ločmele Aina
b Līmanāne Anzelma
b Maderniece Irīda
b Mičule Leonīda
b Pabērza Antonija
b Pakalnīte Skaidrīte
b Pitkeviča Stefānija
b Pošiva Paulīna (dzim. Kaļva)
b Pundure Anna
b Pundure Irīna
b Pundure Leontīna
b Romka Malvina
b Slišāne Annele
b Socka Austra
b Spridzāne Ligita
b Strupka Anna (dz. Aleksāne)
b Studente Ārija
b Zelča Irēna
b Šumska Anna