Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Grigāne Marijanna

Raksta ID: 900
Atjaunināts: 30 janvāris, 2020

Maizes cepēja
Dzimusi 1932. gada 26. novembrī Rugāju pagasta Baldonēs, kur dzīvo joprojām. Mācījusies Aizupes sākumskolā. Strādājusi par pastnieci Daugasnes pasta nodaļā, tad par fermu brigadieri, bet pēdējos gadus, pirms aiziešanas pensijā 1987.gadā, par lopkopēju.
Tuvākajā un tālākajā apkārtnē Marijanna pazīstama kā čakla saimniece, rudzu maizes cepēja, siera sējēja un liela adītāja. Prasmi cept rupjmaizi Marijanna mantojusi no savas mātes Annas Losānes un krustmātes Broņislavas Dūres. Marijanna maizi sākusi cept vēl būdama pavisam jauna meitene, vēlākos gados ap abru pulcējušās viņas meitas, tad mazmeitas... Tā nu tā maizes dziesma, gluži kā kukulis veļas no rokas rokā, no paaudzes paaudzē. Marijannas meita Biruta Saulīte no mammas pārmantojusi garšīga, saules dzeltena, siera siešanas māku, taču maizes cepšanas māka ierādīta vedeklai Guntai un mazmeitai Arnitai
Pieredzējusī maizes cepēja agrākos laikos cepusi gan baltmaizi, gan rupjmaizi, tagad pārsvarā tikai rudzu maizīti. Tā kā maizes cepšana ir smags fizisks darbs, un diemžēl Marijannas rokas vairs nav tik spēcīgas, tad talkā nāk vedekla un mazmeita, vien maizes mīklas proporcijas, kādu gudru padomu un kādu dzimtas stāstu allaž stāsta pati Marijanna.
„Kļavu” mājās maize tiek cepta tikai no rudzu skrotētajiem miltiem. Miltus aplej ar verdošu ūdeni, liek kādu laiku nostāvēties, tad iejauc bīdeļu miltus un liek siltumā raudzēties līdz nākamajai dienai. Otrā dienā tad pieber sāli un cukuru un mīca. Cep ar raugu. Vienā cepšanas reizē izcep 4 - 5 lielus klaipus, kuru tad saimei pietiek divas nedēļas. Tagad gan miltus pērkot, bet agrāk paši audzēja rudzus, paši ar rokas dzirnavām samala miltus.
Pašcepta maize Grigānu mājās ir neatņemama sastāvdaļa gan svētkos, gan ikdienā. Ar maizes klaipu Marijanna mīļos pavadījusi tuvos un tālos ceļos, ar maizes klaipu meitas, dēls un mazmeitas izprecinātas, mazmazmeitiņa sagaidīta. Maizes klaips, smarža un cepšanas procesā ieguldītā mīlestība ir tā saikne, kas Grigānu ģimeni dara stiprāku, kas visus sasauc kopā, kas silda tuvus un tālus pasaules ceļus staigājot. Marijannas ceptā maize dāvāta daudziem augstiem ciemiņiem, arī prezidentei Vairai Vīķei- Freibergai, kad tā 2007.gadā ciemojās Rugājos.

Mirusi 2015.gada 2.septembrī


Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Foto no personīgā arhīva: Marijanna Grigāne ar pašcepto maizi (2008); V.Vīķe-Freiberga pateicas par prezidentei dāvāto maizi (2007); M.Grigāne (2010)

Raksta ID: 900
Atjaunināts: 30 janvāris, 2020
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 1457
Ievietots:: 20 oktobris, 2011 by Ināra B.
Atjaunināts:: 30 janvāris, 2020 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Arnicāns Uldis
b Atpile Ināra
b Bratuškina Valentīna
b Briede Ilze
b Budeviča Anna
b Bērziņš Ilgvars
b Circene Sarmīte
b Ganiņa Inga
b Griestiņa Marija
b Grigāne Arnita
b Grigāne Gunta
b Jermacāne Anna
b Jermacāne Vija
b Keiša Valentīna (dz. Logina)
b Krima Inese
b Kubaka Tekla
b Kukurāne Marija
b Lazdiņa Ilga
b Livzeniece Marcijana
b Logina Domicella
b Martinova Anastasija
b Martuzāne Lilita
b Mičule Leonīda
b Odumiņa Veronika
b Pipcāne Genovefa
b Pitkeviča Stefānija
b Pugača Marta
b Pumpure Aija
b Pundure Anna
b Tūmiņa Guna
b Vaivode Palmīra
b Voiciša Lidija
b Zvejniece Aina
b Škapare Leontīna
b Čudarāne Regīna
b Ķirsone Tamāra