Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Martinova Anastasija

Raksta ID: 882
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Maizes cepēja
Dzimusi 1940.gada 13.septembrī Susāju pagasta Tepenīcā. Četrus gadus mācījusies Vēdēniešu pamatskolā. Tad sekojušas ganu gaitas, jo ģimenē bijuši desmit bērni, un vēl agri nomiris tēvs. Tālāk Anastasijai sekojis darbs gan teļu, gan govju, gan pīļu fermā.
1981.gadā ģimene pārcēlusies uz Viļaku, kur dzīvo arī tagad. Arī te vēl ilgu laiku turējuši lopus, sējuši savus rudzus. Kādu laiku strādājusi veikalā par apkopēju, bet tagad kā pensionāre dzīvo un saimnieko pa mājām.
Anastasija saka, ka maizīti cepot nu jau gadus divdesmit. Viņa ļoti spilgti atceras savu pirmo cepienu. Kā cepot maizīti viņas mamma Mihalina Dvinska, Anastasija redzējusi bija vairākkārt, bet pati mēģinājusi nebija. Vienreiz maizīte jau bijusi iejaukta, kad stipri saslimusi mamma. Ko nu, jācep maizīte Anastasijai. Viņa toreiz samīcījusi maizi ar auzu miltiem ar visām sēnalām un salaidusi ceplī cept. Kad maizi izvilkusi, tā ļoti drupusi, jo bijis daudz sēnalu, bet maz lipekļa. Tagad Anastasija saka, ka miltus vienmēr izsijājot. Vēl viņa stāsta un rāda, kā tikusi pie savas „maizes lāpstas” – dēls mācoties 4.klasē iztaisījis sev airi, ko nu mamma izmanto maizes cepšanai.
Anastasija cep gan baltmaizi, gan rupjmaizi. Var teikt, ka Anastasijas ģimene ēd tikai savu pašcepto maizīti, kura pat divas nedēļas nostāvējusi ir garšīga. Maizīte noder arī kā labs ciema kukulis ejot ciemos.
Jautāta pēc receptes, viņa stāsta: „Parasti maizi iejaucu pēc trijiem pēcpusdienā, un jaucu tikai ūdenī. Tā iejauktā mīkla stāv līdz nākošajai dienai. Tad pieliek raugu, cukuru, sāli un visu labi izjauc – „izkuļ”. Jaucot pamazām ber klāt miltus, un vēlāk, kad mīkla ir jau pavisam bieza, mīca ar rokām. Jāmīca ilgi, tikmēr, kamēr mīkla atlec no rokām”. Vienā reizē Anastasija parasti izcep trīs kukulīšus. Un cep viņa apaļajā krāsnī.
2011.gada jūlijā Anastasija Martinova ar pašcepto maizīti piedalījās „Maizes, siera un alus svētkos” Viļakā.

Foto I.Bobrova: A.Martinova Maizes, siera un alus svētkos Viļakā un mājās (2011)
Raksta ID: 882
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 1338
Ievietots:: 13 septembris, 2011 by Ināra B.
Atjaunināts:: 18 jūlijs, 2016 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Arnicāns Uldis
b Atpile Ināra
b Bratuškina Valentīna
b Briede Ilze
b Budeviča Anna
b Bērziņš Ilgvars
b Circene Sarmīte
b Ganiņa Inga
b Griestiņa Marija
b Grigāne Arnita
b Grigāne Gunta
b Grigāne Marijanna
b Jermacāne Anna
b Jermacāne Vija
b Keiša Valentīna (dz. Logina)
b Krima Inese
b Kubaka Tekla
b Kukurāne Marija
b Lazdiņa Ilga
b Livzeniece Marcijana
b Logina Domicella
b Martuzāne Lilita
b Mičule Leonīda
b Odumiņa Veronika
b Pipcāne Genovefa
b Pitkeviča Stefānija
b Pugača Marta
b Pumpure Aija
b Pundure Anna
b Tūmiņa Guna
b Vaivode Palmīra
b Voiciša Lidija
b Zvejniece Aina
b Škapare Leontīna
b Čudarāne Regīna
b Ķirsone Tamāra