Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Pitkeviča Stefānija

Raksta ID: 881
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Maizes cepēja, audēja
Dzimusi 1931.gada 1.jūlijā Susāju pagasta Garstērdelē. Mācījusies Aizpures septiņgadīgajā skolā, kura tolaik atradusies Moziņkos. Tad sekojis darbs tēva saimniecībā. Piecdesmito gadu sākumā Stefānija strādājusi kolhozā „Mežvidi” par rēķinvedi, vēlāk – Susāju ciema padomē par sekretāri. Kad apprecējusies un audzinājusi bērnus, Stefānija Pitkeviča vēl dzīvojusi Garstērdelē, bet 1977.gadā ģimene pārnākusi dzīvot uz Susāju pagasta Susāju ciemu. Te viņa strādājusi teļu fermā. 1988.gadā aizgājusi pensijā un beigusi strādāt.
Cept maizīti (baltmaizi un rudzu maizi) Stefānija Pitkeviča sākusi jau mammas mājās Garstērdelē un vēlāk to turpinājusi Susājos. Viņa atceras, ka ļoti laba maizes krāsns bijusi vecajā mājā Susājos, bet dēlu celtajā jaunajā mājā krāsns vairs nebijis un maizīte tikusi cepta cepeškrāsnī. Pēdējos gados vairāk cepusi baltmaizi, arī tortes, bet agrāk gan, kad bijusi sava saimniecība – rudzu maizi.
Stefānijas baltmaizes recepte - „Uzsilda pienu, atsevišķā bļodā sakuļ četras olas ar cukuru un vaniļas cukuru. Mīklai pieliek raugu, izkausētu margarīnu, miltus. Ar koka karoti samaisa un skatās, kad sāks rūgt. Kad mīkla „izaug” izmaisa un samīca. Jau iepriekš izkurina krāsni, izgrābj ogles un liek cepties maizi.” Cep kādu stundu, bet jau pēc īpatnējās smaržas istabā, Stefānija nosaka, ka maizīte varētu būt izcepusies. Maizīti ģimenē cepuši pārsvarā savām vajadzībām, reizēm ciema kukulim.
Stefānijas Pitkevičas mājās bijušas arī stelles, tāpēc viņa audusi segas, galdautus. Vēl tagad mājās gultas pārklātas ar pašaustām segām, arī dēlu ģimenes tās saņēmušas pūrā. Stefānija izšuvusi rišeljē, tamborējusi, ar darbiem piedalījusies rokdarbu izstādēs Vēršukalna muzejā, piedalījusies psalmu dziedāšanā.


Foto no personīgā arhīva: S.Pitkeviča ar izcepto baltmaizi (2006); piemājas dārzā (2007); viņas austā sega; izrādot savu galdautu (2011, I.Bobrovas foto)
Raksta ID: 881
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 1445
Ievietots:: 13 septembris, 2011 by Ināra B.
Atjaunināts:: 18 jūlijs, 2016 by Ināra B.
Also listed in
folder Personības -> Amatu meistari -> Maizes cepēji


Citi raksti šajā sadaļā
b Baranovska Anna
b Berķe Dženija
b Blāķe Alīse
b Boldāne Jugita
b Borise Valērija
b Bratuškina Valentīna
b Bukša Sandra
b Daukste Valentīna
b Dupuža Izabella
b Gabrāne Iveta
b Gailuma Marta
b Jermacāne Marija
b Kaša Valentīna
b Kindzule Irēna
b Kraina Astrīda
b Kukurāne Marija
b Lazdiņa Ilga
b Ločmele Aina
b Līmanāne Anzelma
b Maderniece Irīda
b Mičule Leonīda
b Pabērza Antonija
b Pakalnīte Skaidrīte
b Pošiva Paulīna (dzim. Kaļva)
b Pundure Anna
b Pundure Irīna
b Pundure Leontīna
b Romka Malvina
b Slišāne Annele
b Socka Austra
b Spridzāne Ligita
b Strupka Anna (dz. Aleksāne)
b Studente Ārija
b Zelča Irēna
b Šumska Anna