Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Zvejniece Aina

Raksta ID: 880
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Maizes cepēja
Dzimusi 1962.gada 26.septembrī Lazdukalna pagasta „Bankovā”. Mācījusies Silenieku pamatskolā un Tilžas vidusskolā. 1980.gadā sākusi mācīties Preiļu tirdzniecības skolā. Pēc skolas beigšanas strādājusi rūpniecības preču veikalos Rugājos un Bērzpilī. 1985.gadā apprecējusies un pārcēlusies uz dzīvi Bērzpils pagasta Beļauskos, kur dzīvo arī tagad. Ģimenē ir trīs bērni.
No 1998.gada Aina strādājusi sākuma Bērzpils bērnudārzā, bet vēlāk Bērzpils vidusskolas pirmskolas grupiņā par skolotāja palīgu. Te strādā arī tagad.
Maizi cepusi Ainas mamma Valentīna Pulkstene, bet toreiz viņa tikai reizēm piepalīdzējusi. Maizi cepusi arī vīramāte Veronika Zvejniece., bet Aina cept sākusi vēl vēlāk. Ap 2000.gadu vīramāte bijusi tik slima, ka cept vairs nevarējusi, un Aina nolēmusi, ka jāpamēģina viņai. No sākuma cepusi tieši tāpat kā agrāk vīramāte, bet vēlāk jau izveidojusies sava cepšanas prasme. Mājās ir vecā maizes krāsns, kura pēc mājas remonta mazliet pārbūvēta.
Aina Zvejniece cep pārsvarā rudzu maizīti, bet baltmaizi cep retāk, tikai savām vajadzībām.
Ainas rupjmaizes recepte: Novārītā un nedaudz atdzesētā ūdenī iejauc rudzu miltus, kurus parasti pērk. Abriņu pārklāj un noliek siltā vietā, lai ieskābst. Nākamajā dienā, apmēram pēc 12 stundām masai pieber sauju sāls, cukuru un labi samaisa, pagaršo (kāda garša iejavai, tāda būs maize), pieliek raugu. Tālāk ber rudzu miltus un mīca līdz mīkla atlec no rokām. Pamet, lai uzrūgst. Pa to laiku kurina krāsni. Reizē sanāk četri kukulīši. Mēnesī cep 2-3 reizes, bet dažreiz sanāk arī biežāk, jo bieži nākas cept pēc pasūtījuma. Pie Ainas maizīti pasūta, kad ir jābrauc ciemos uz ārzemēm. Tā viņas maizīte aizceļojusi uz Angliju, Somiju, Norvēģiju, ar Bēržu draudzi pat uz Romu.
2008.gadā Aina piedalījusies maizes cepšanas meistardarbnīcā, 2010.gadā – siera siešanas meistardarbnīcā Bērzpils pagastā, kur rādījusi, kā gatavo sieru no biezpiena un ātro sieru.
Runājot par Ainu Zvejnieci, jāsaka, ka viņa pārmantojusi visus netradicionālos senos darbus, ko darījusi viņas mamma. Arī gaļas žāvēšanu.


Foto no A.Krivišas personīgā arhīva: maizes cepšana Zvejnieku mājās 2007.gada 5.augustā
Raksta ID: 880
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 1536
Ievietots:: 13 septembris, 2011 by Ināra B.
Atjaunināts:: 18 jūlijs, 2016 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Arnicāns Uldis
b Atpile Ināra
b Bratuškina Valentīna
b Briede Ilze
b Budeviča Anna
b Bērziņš Ilgvars
b Circene Sarmīte
b Ganiņa Inga
b Griestiņa Marija
b Grigāne Arnita
b Grigāne Gunta
b Grigāne Marijanna
b Jermacāne Anna
b Jermacāne Vija
b Keiša Valentīna (dz. Logina)
b Krima Inese
b Kubaka Tekla
b Kukurāne Marija
b Lazdiņa Ilga
b Livzeniece Marcijana
b Logina Domicella
b Martinova Anastasija
b Martuzāne Lilita
b Mičule Leonīda
b Odumiņa Veronika
b Pipcāne Genovefa
b Pitkeviča Stefānija
b Pugača Marta
b Pumpure Aija
b Pundure Anna
b Tūmiņa Guna
b Vaivode Palmīra
b Voiciša Lidija
b Škapare Leontīna
b Čudarāne Regīna
b Ķirsone Tamāra