Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Trešutins Igors

Raksta ID: 788
Atjaunināts: 10 jūnijs, 2020

Metālkalējs.

Dzimis Šķilbēnos 1967. gadā. Mācījies Rekavas un Balvu vidusskolās. Strādājis Šķilbēnu sovhozā par šoferi. Pēc tam 10 gadus strādāja par DUS operatoru SIA Dolo. Tur strādājot arī radusies interese par metāla kalšanu. Kalēja amata prasmi apguvis pašmācības ceļā, pētot interneta mājas lapas: „Krievu portālos ir pat diskusijas, kā un ko labāk darīt. Tur es atradu piemērus, kā pašam izgatavot dažus kalēja darbarīkus, kuri tirgū maksā dārgu naudu”. Apmēram četru gadu laikā Igors apguvis metāla kalšanas prasmi pietiekoši labi, lai savus izkaltos priekšmetus varētu piedāvāt arī citiem.
Igora Trešutina darbi – vējrādis, rokturis ar īpaši elegantu izliekumu, savdabīga dekoratīvā nagla, drēbju pakaramie, karogu turētāji, trepju margas un daudzi citi oriģināli kalti priekšmeti ir aizceļojuši pie daudzām privātpersonām visā Latvijā. Balkanu muzejam Igors izgatavojis kamīna restes un tā piederumus, kā arī griestu lampas dekoru un aizkarstangas. Brāļu kapiem Rekovā izkalis vārtus. Vairāki metālkalēja veidotie darbi  ir apskatāmi Viļakas pilsētā - mīlestības koks pie grāfienes tiltiņa, laternas Viļakas katoļu baznīcas priekšā. Igora Trešutina meistarotie darbi ir sasnieguši arī Latvijas valsts prezidentu Egīlu Levitu - Viļakas novada priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs dāvināja prezidentam Igora darināto svečturi. Bet 2020.gada februārī  prezidenta vizītes laikā Viļakas novadā, Igors Trešutins tika uzaicināts uz tikšanos, kuras laikā viņš Levita kungam dāvināja savu darināto ložmetēja maketu.
2020.gadā Igors realizēja vienu no saviem sapņiem - Šķilbēnu centrā tika uzbūvēta metālkalēja darbnīca 4x4 metri, kur visiem interesentiem būs iespēja iepazīties ar metālkalšanas amata prasmēm un iegādāties metālkalēja veidotos suvenīrus.
Igors Trešutins strādā arī ar koka darbiem, taču viņa sirdslieta tomēr ir metālkalumi


Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē


Foto no I.Trešutina personīgā arhīva: Igors (2009); ar Valsts rezidentu E.Levitu (2020); metālkalēja darbnīca (2020); viņa darbi

Raksta ID: 788
Atjaunināts: 10 jūnijs, 2020
Atjauninājumu skaits:: 5
Skatījumi:: 2505
Ievietots:: 10 decembris, 2010 by Ināra B.
Atjaunināts:: 10 jūnijs, 2020 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Bērziņš Aldis
b Gabrāns Antons
b Kravalis Pēteris
b Kronītis Ainis
b Ločmelis Andris
b Mediniece Daina
b Pličs Igors
b Priedeslaipa Roberts
b Ripa Arvīds
b Spravniks Edvards
b Students Jānis
b Teilāne Dace
b Teilāns Kaspars
b Tihomirovs Jānis
b Verne Ingrīda
b Villere Olga
b Voronova Vanda
b Ziemelis Jānis
b Šmite Anita