Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Lazdiņš Jānis

Raksta ID: 763
Atjaunināts: 23 novembris, 2018
Tautas muzikants
Dzimis 1950.gada 26.novembrī Vīksnas ciemā muzikālā ģimenē. Mājās bija vairāki instrumenti - vijole, bungas, divi cītari, tā saucamais dūru un pirkstu cītars. Jānis ātri iemācījās spēlēt uz cītariem, bet vijole gan viņam nepatika. Skolas laikā Jānim ļoti patika klausīties, kad kāds spēlēja uz ermoņikām, bet muzikantu bija maz un ermoņiku vēl mazāk. Mazā ermoņika bija kādam viņa draugam, uz kuras tad arī Jānis apguva pirmo spēlēšanas māku. Mazliet vēlāk tēvs viņam nopirka īstu ermoņiku „Hromka”. Jānis Lazdiņš sāka spēlēt kopā ar tēvu – tēvs uz vijoles, Jānis uz ermoņikām, bet māte sita bungas. Muzicēja viņi kara ballēs, kāzās, kristībās, Jāņos, Ziemassvētkos, dzimšanas dienās un arī ikdienā. Tā kā Vīksnā un tās apkārtnē dzīvoja daudz krievvalodīgo, tad bieži skanēja dziesmas krievu valodā. Pirms dienesta nedaudz iemācījās spēlēt ģitārspēli, bet dienējot Jūras kara flotē uz kuģa sāka spēlēt uz septiņstīgu ģitāras.

Pēc Vīksnas astoņgadīgās skolas Jānis Lazdiņš mācījās profesionāli tehniskajā skolā Vangažos. Neklātienē pabeidza hidromeliorācijas nodaļu Lauksaimniecības tehnikumā un ieguva pirmā līmeņa augstāko juridisko izglītību T.Jundža Juridiskajā koledžā. Pēc dienesta armijā viņš sāka strādāt Balvu glābšanas stacijā par ūdenslīdēju. Vēl Jānis strādāja Aiviekstes sistēmas pārvaldē Balvos par darba vadītāju, Balvu pilsētas Dzīvokļu nodaļā par inženieri, „San-Tex” par direktora vietnieku un pēdējā darba vieta, no kuras 2006.gadā viņš aizgāja pensijā, bija Balvu pilsētas Attīrīšanas iekārtas. Jau būdams pensijā, Jānis Lazdiņš vēl divarpus gadus nostrādāja Zemessardzē – apsargāja 2.kājnieku skolu Alūksnē. Dzīvo Balvos.

Tā kā laba dziedātāja ir arī Jāņa sieva, tad abi bieži kopā spēlē un dzied. Vēlāk viņiem piebiedrojās arī bērni – meita Solvita spēlē ģitāru un dzied, arī dēlam Salvim ir laba balss.
Ar ermoņiku spēlēšanu saistītajos pasākumos Jānis Lazdiņš sāka piedalīties 2009.gadā. Spēlējis ermoņiku spēlmaņu salidojumos Medņevā, Pušmucovā un citur, uzstājies vairākos pasākumos Balvos.
Miris 2018.gada 26.aprīlī, apglabāts Priedaines kapos.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no personīgā arhīva: J.Lazdiņš Medņevā (2010); kāzās (1974); muzikanti ( J.Lazdiņš pirmais no kreisās puses); Balvos (2010.gada 5.aug.) un Līgo vakarā (2010)
Raksta ID: 763
Atjaunināts: 23 novembris, 2018
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 1629
Ievietots:: 16 novembris, 2010 by Ināra B.
Atjaunināts:: 23 novembris, 2018 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Boldāns Jāzeps
b Bukša Marija
b Circens Alfrēds
b Džigurs Voldemārs
b Erciks Staņislavs
b Jermacāns Pēteris
b Keiša Aija
b Keiša Lūcija
b Keišs Aigars
b Keišu ģimene
b Krakops Zintis
b Lazorenko Nikolajs
b Logins Jānis
b Ločmelis Aleksandrs
b Ločmelis Vitālijs
b Mednis Alberts
b Mūrmanis Harijs
b Rancāns Andrejs
b Supe Marija
b Supe Vilhelms
b Vancāne Emerita
b Zaremba Jāzeps
b Zelčs Aivars
b Zelčs Eventijs
b Zelčs Rolands
b Šaicāns Ainis
b Čakāns Elmārs