Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Jangblūde Dace (dzim.Kaša)

Raksta ID: 759
Atjaunināts: 02 februāris, 2013
Mūziķe, gleznotāja
Dzimusi 1982.gada 8.decembrī Balvu pilsētā, augusi Baltinavas pagasta Apševā „Riekstiņu” mājās trīs bērnu ģimenē. 2001.gadā beidzot Baltinavas vidusskolu, iestājas LU Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē, kuru absolvējot ieguvusi bakalaura grādu kā vizuālās mākslas un mākslas vēstures skolotāja. Pēc tam 4 gadus Dace nostrādāja Rīgas 14. vakara/maiņu vidusskolā. Pašlaik pasniedz perkusiju spēli un gleznošanu Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Jauniešu Centrā Rīgā, raksta dzeju un melodijas savām dziesmām un izpilda tās, glezno.
„Mana patveršanās, aizrautība allaž bija daba, radošas lietas, bērnībā gāju pa vakariem uz tuvējo dīķi no neattīrītiem māliem veidot cilvēku un dzīvnieku figūriņas, pa ceļam no skolas uz akmens apsēdos kādas dzejas vārsmas uzrakstīt, kad bija bēdīgi - bēgu uz mežu ar riteni. Pusaudžu gados daudz rakstīju dzeju” – tā par bērnību atceras Dace.
2001.gadā Dacei radās vēlme rakstīt arī mūziku. Viņa bija Sapņu fabrikā uz grupas „Jesus Revolution” koncertu, kurā Dievam lūdza dāvanu rakstīt mūziku un dziedāt, lai gan tai brīdī pašai likās, ka lielas dotības un prasmes to darīt nav. Pēc koncerta apmeklējuma notika brīnums, un Dace, bez jebkādas muzikālās izglītības, drīz uzrakstīja savu pirmo dziesmu. Tad arī tās sāka birt kā no pārpilnības raga, viena pēc otras. Tā kā skolas gados mūzikas skolā Dace nav mācījusies, tad neilgā laika posmā guva vajadzīgo ieskatu klasiskās dziedāšanas pamatos mūzikas vakarskolā „Rīdze”, kā arī pilnveidojusi balsi pie Diānas Dravnieces Rīgas Mateja draudzē un apmeklējusi dažas vokālās nodarbības pie Jolantas Gulbes. 2006.gadā sāka spēlēt perkusijas (sitamus, žvadzināmus un grabināmus instrumentus).
2007 gada beigās ar draudzeni Vinetu Vītolu (tagad Irbi) ierakstīja koncertierakstu "Uzdrošinājums", kurā bija dzirdamas 12 Daces kompozīcijas. 2010.gada 9.septembrī oficiāli klajā nāca Daces Kašas pirmais studijas mūzikas albums „Ieskaujošais vairākums” , pie kura viņa darbojās kopā ar mūziķu un draugu komandu gadu ar pusi. Vācot līdzekļus albuma izdošanai Dace kopā ar saviem muzikālajiem draugiem koncertējusi daudzviet Latvijā - Rīgā, Jūrmalā, Liepājā, Āraišos, Ogrē, Bruknā, Iecavā un citur. Albumā dzirdamas 13 muzikālās kompozīcijas latviešu, krievu un angļu valodās, viena arī latgaliešu mēlē. Dzirdamas gan kokles un mandolīnas, gitāru un akordeona, afrikāņu perkusijas džambas, meksikāņu perkusijas Bamboo, vijoles un daudzas citas dzidras skaņas.
2010.gada septembrī Dace Jangblūde piedalījusies latgaliešu mūzikas festivālā „Upītes Uobeļduorzs”. “Šī bija mana pirmā uzstāšanās kopā ar savu komandu Latgales pusē. Upītē sajutu silto latgaliešu sirdis atvērtībā, mīlestībā un līdzdalībā!”, teic Dace. Bet 2011.gada februārī Daces dziesma "Sirsneņa" saņēma latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks 2010" kā labākā alternatīva stila dziesma.
2011.gada aprīlī un maijā Daces Kašas gleznas (portreti) bija skatāmi Balvu centrālajā bibliotēkā, bet 7.aprīlī notika tikšanās ar pašu mākslinieci un dziesminieci
2012.gada vasarā Dace ar savu muzikālo grupu piedalījās Baltijas mūzikas festivālā "Positivus".

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no personīgā arhīva: Dace ar māsu Daigu; uzstājoties mūzikas albuma prezentācijas pasākumā Mārstaļu ielā; Daces vecāki un draudzene Elīna; mūzikas albuma vāks (L.Šūlmeisteres foto, 2010); Dace tikšanās reizē Balvu centrālajā bibliotēkā (2011)
Raksta ID: 759
Atjaunināts: 02 februāris, 2013
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 2043
Ievietots:: 25 oktobris, 2010 by Ināra B.
Atjaunināts:: 02 februāris, 2013 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Baranovskis Staņislavs
b Boža Aina
b Jaunzeme - Portnaja Diāna
b Jūsmiņš Aloizijs
b Jēkabsone Laura
b Jēkabsons Arnolds
b Kļaviņš Jānis
b Logins Francis
b Matīss Tālis
b Mežore Sandra
b Mētra Olīvs
b Namsons Antons
b Skulte Ādolfs