Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Jermacāne Vija

Raksta ID: 659
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Maizes cepēja, aktīva pašdarbniece
Dzimusi 1973.gada 28.aprīlī Baltinavas pagasta Silagaiļu ciemā. Vija no 1980.gada līdz 1991.gadam mācījās Baltinavas vidusskolā, pēc tam četrus gadus līdz 1994.gadam – Liepājas Pedagoģiskajā augstskolā. Kopš 1995.gada strādā Briežuciema pamatskolā par sākumskolas skolotāju. Kopā ar vīru Jāzepu Jermacānu, vīra vecākiem un bērniem dzīvo Briežuciema pagasta "Kronīšu" mājās.
Maizes cepšanas māku Vija mācījusies jau no 1995.gada no savas vīramātes Janīnas Jermacānes ( dzim.1933.), kura to ir darījusi visu dzīvi. Tad maize tika cepta kopā ar vīra vecākiem vecajā maizes krāsnī no pašu audzētiem graudiem uz kļavu lapām, bet 2009.gada vasarā Jermacānu ģimene ir ierīkojusi vasaras virtuvi, kurā iebūvēts arī jauns maizes ceplis. Taču maizīte tāpat tiek cepta pēc sentēvu metodēm, bet kopā ar vīru . Vija cep gan rudzu, gan kviešu maizi. Maizīti cep gan savām vajadzībām, gan arī citiem pēc pasūtījuma. Bez tam kukulīši ir arī labs ciema kukulis braucot ciemos. Saimnieki savās mājās uzņem arī ekskursantus, kuri vēlas apciemot un apskatīt Latgali. 2009.gada novembrī Jermacānu mājās viesojās ekskursantu grupa no Gulbenes novada un Vija rādīja  maizītes cepšanas procesu, kā arī piedāvāja par nelielu samaksu iegādāties baltmaizi. Arī bērni labprāt piedalās maizes cepšanas procesā un skolas rīkotajā Katrīnas dienas tirdziņā tirgoja baltmaizes kukulīšus
Visa Jermacānu ģimene aktīvi piedalās pagasta sabiedriskajā un kultūras dzīvē. Vija ar Jāzepu dejo Briežuciema deju kolektīvā ‘’Pāris’’, darbojas Briežuciema dramatiskajā kolektīvā „Sipiņi’’ un Baltinavas dramatiskajā kolektīvā "Palādas". Arī Jermacānu ģimenes bērni - Ramona, Māris, Edgars un Ilze ir aktīvi pašdarbnieki – dzied folkloras kopā „Soldanī’’, spēlē teātri un aktīvi piedalās skolas pasākumos.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no V.Jermacānes personīgā arhīva: Vija pie savas maizes krāsns (2009); kopā ar vīru Jāzepu (2008)
Raksta ID: 659
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 2197
Ievietots:: 07 decembris, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 18 jūlijs, 2016 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Arnicāns Uldis
b Atpile Ināra
b Bratuškina Valentīna
b Briede Ilze
b Budeviča Anna
b Bērziņš Ilgvars
b Circene Sarmīte
b Ganiņa Inga
b Griestiņa Marija
b Grigāne Arnita
b Grigāne Gunta
b Grigāne Marijanna
b Jermacāne Anna
b Keiša Valentīna (dz. Logina)
b Krima Inese
b Kubaka Tekla
b Kukurāne Marija
b Lazdiņa Ilga
b Livzeniece Marcijana
b Logina Domicella
b Martinova Anastasija
b Martuzāne Lilita
b Mičule Leonīda
b Odumiņa Veronika
b Pipcāne Genovefa
b Pitkeviča Stefānija
b Pugača Marta
b Pumpure Aija
b Pundure Anna
b Tūmiņa Guna
b Vaivode Palmīra
b Voiciša Lidija
b Zvejniece Aina
b Škapare Leontīna
b Čudarāne Regīna
b Ķirsone Tamāra