Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Dzintara Dvinska senlietu kolekcija "Cīrulīšos"

Raksta ID: 638
Atjaunināts: 19 septembris, 2015

Ideja par muzeja, senlietu kolekcijas izveidi radās jau 2004.gadā, kad Dzintara Dvinska īpašumā tika atgūta vecvectēva māja Tepenīcas ciema "Cīrulīšos". Māja savu pašreizējo izskatu ieguvusi 1937.gadā, kad uz vecvecāku kāzām viens gals tika uzbūvēts no jauna, bet vecais gals varētu būt uzbūvēts ap 1890.gadu. Bet varētu būt arī agrāk, jo Dzintara senči tajā vietā ir dzīvojuši jau no 18.gs beigām. Lai telpas piemērotu muzeja vajadzībām, sākumā mājā tika veikti remontdarbi.

Senlietu kolekcija ir vākta jau no 1997.gada. Atrodas Susāju pagastā

2006.gadā tika izvietoti pirmie eksponāti. Klētiņā - seno amata un darbarīku kolekcija, tāpat te apskatāmi dažādi darba rīki un koka trauki, kurus mūsu senči izmantoja 19. un 20. gadsimtos. Mājas vienā istabā apskatāmi dažādi vēsturiski sadzīves priekšmeti, vecas padomju un vācu armijas uniformas, arī milicijas formas. Apskatāmi arī stendi ar fotogrāfijām par Tepenīcas ciema vēsturi 20. gadsimtā. Nesen izvietoti divi stendi ar unikālām fotogrāfijām un dokumentiem, kas saistīti ar Latgales partizānu pulka vēsturi.
Albumos var aplūkot arī Latvijas armijas foto no 1919. līdz 1940. gadam. Otrajā lielajā istabā izvietotas senas mēbeles, var paklausīties vecu patafonu vai gramafonu.

Kolekcijā ir ap trīsdesmit retro motocikliem, kas ražoti no 1940. līdz 1990. gadam. Daļa no kolekcijas motocikliem piedalās seno motociklu salidojumā, kuru Dzintars Dvinskis no 2006.gada organizē Viļakas apkārtnē. Salidojums ieguvis jau starptautisku nokrāsu, jo piedalījās arī viesi no Igaunijas.

Kopīgi ar pagasta muzeju "Vēršukalns" tiek organizētas muzeju dienas, kā arī tematiski pasākumi uz Lāčplēša dienu. "Cīrulīšos" Dzintars Dvinskis regulāri organizē kolekcionāru kopā sanākšanu un andeli.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzēFoto no Dz.Dvinska arhīva
Raksta ID: 638
Atjaunināts: 19 septembris, 2015
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 2517
Ievietots:: 14 oktobris, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 19 septembris, 2015 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Annas Āzes privātā kolekcija - Meža muzejs
b Baltinavas pagasta muzejs
b Balvu novada muzejs
b Balvu pilsētas ģimnāzijas muzejs
b Egļavas mežniecības muzejs
b Kultūrvēstures lauku sēta "Vēršukalns"
b Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"
b Rugāju novada muzejs
b Tilžas kultūrvēstures izpētes un tūrisma centrs
b Upītes kultūrvēstures muzejs
b Viļakas muzejs