Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Atpūtas parks “Lāča dārzs”

Raksta ID: 596
Atjaunināts: 15 jūnijs, 2012
Atrodas Balvos starp Brīvības, Pilsoņu, Tautas un Partizānu ielām.   
Balvu muižas ansamblis veidojies 19. gs. 1. pusē. 19. gs. 2. pusē pretī pilij izveidots augļu dārzs, kuru ietvēra zemes valnis un lazdu aleja, bet centrā dīķis. Dārzā uzceltas dārznieka māja un ābolu māja. Tās vairs nav saglabājušās. Saglabājusies saliņa pretī muižas parādes ieejai, uz kura kādreiz atradusies lapene, lazdu aleja un dzimtcilvēku raktais dīķis
20.gs. 90. gadu sākumā kādreizējā Balvu muižas augļu dārza vietā izveidots savdabīgs atpūtas parks "Lāča dārzs." Nosaukumu „Lāča dārzs” parks mantojis no dārza īpašnieka pulkveža Kārļa Lāča.
Tagadējais parks –„Lāča dārzs” ar 23 milzīgām laukakmeņu kompozīcijām veidots 20.gs. 90. gados. Akmeņu kompozīcijas veidojuši tēlnieki G. Buls, V. Raudseps un V. Rubulis. Mākslinieki ar akmens kompozīciju palīdzību attēlojuši Laika un Spēka attīstību, kas noslēdzas ar Iedziļināšanos jeb akmens krēslu uz saliņas. Šobrīd dārzā redzami 49 lieli laukakmeņi. Te ir redzami gandrīz visi Latvijā sastopamie laukakmeņu veidi.  Daži ir kultūrvēsturiskas nozīmes akmeņi. Piemēram, «Lāča krēsls» - krēslam līdzīgs laukakmens - paņemts pie vietējā meliorācijas kantora ēkas un tam ir sava īpaša vēsture. Tomēr daudzu akmeņu vērtību ģeoloģiskā nozīmē mazina tas, ka nav fiksētas to izcelsmes vietas.
Lāču dārzā atrodas Ērika Kanaviņa Seno amatu darbnīca, kur var vērot galdnieka, kalēja u.c. amatnieku darbošanos, pašiem pārbaudīt arī šūšanas un kulinārijas prasmes. Darbnīcā apmeklētājam skatāma arī seno lietu kolekcija.
2007.gadā Ēriks Kanaviņš izgatavojis un Lāču dārzā izvietojis veselu lāču ģimeni koka skulptūrās. Lāču dārzā redzamās skulptūras ir viņa pirmie darbi koktēlniecībā.
Uz saliņu dīķa vidū ved tilts. Jaunlaulātie bieži šeit ierodas kāzu dienā, lai apmeklētu mīlestības saliņu un tilta margām pieslēgtu savu atslēdziņu. Seno amatu darbnīcā šādos gadījumos piedāvā dažādas atrakcijas; ir pat speciāla programma jaunlaulātajiem - jaunajam pārim jāzāģē malka ar unikālu 185 gadus vecu zāģi, jācep pankūkas Latvijas pirmās brīvvalsts laika vafeļu pannā; sievai ar veco «Zinger» šujmašīnu jāsadiedz zīdaiņa krekliņš, vīram tas ar ogļu pletīzeri jāizgludina; viss noslēdzas ar kāzu valsi patafona skaņās un laimes liešanu kalēja ēzē. Meistara padoms - alva jālej, tiklīdz izkususi, citādi ūdenī tā sasprāgstot sīkos gabaliņos, un - kuram tad tādu laimi vajagot?
Parkā organizē vērienīgus pasākumus gan ziemā, gan vasarā. Lāču dārzs ir savdabīgs un interesants objekts Balvu pilsētā, to iecienījuši ne tikai paši balvenieši, bet arī pilsētas viesi.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto: D.Teilāne un G.Circens - tiltiņš uz saliņu; Balvu lielais ozols; Seno amatu darbnīca; Ē.Kanaviņa veidotā lāča skulptūra; izgaismotie akmeņi Lāča dārzā 2008.gada Muzeju naktī
Raksta ID: 596
Atjaunināts: 15 jūnijs, 2012
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 5355
Ievietots:: 13 aprīlis, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 15 jūnijs, 2012 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Balvu pilsētas skvērs
b Bebra gudrību taka
b Bišu māja Rekovā
b Briežu dārzs "Mežsētas"
b Dabas parks „Balkanu kalni”
b Dundenieku keramikas ceplis
b Kašu ģimenes akmeņu un liliju dārzi "Ezerlīčos"
b Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"
b Ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis “Stiglavas atsegumi”