Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Konāns Anna

Raksta ID: 582
Atjaunināts: 24 aprīlis, 2012
Publiciste, trimdas latgaliešu sabiedriska darbiniece.
Dzimusi 1894. gada 15. februārī Balvu pagasta Lielolksnā Juzefatas un Staņislava Ušacku četrpadsmit bērnu ģimenē, no kuriem septiņi ir miruši, nesagaidot pilngadību. Ušacku ģimenē valdījušas patriarhālas tradīcijas, kur tēvam un mātei bijusi liela autoritāte
Jaunībā viņa mācījusies dārzkopību, piedalījusies Balvu katoļu draudzes sabiedriskajā dzīvē – dziedājusi baznīcas korī, darbojusies dramatiskajā pulciņā (Latgolas Dramatiskōs mōkslas puļceņš). Kopā ar skolotājām Rozāliju Tabīni (nākamo dzejnieci Naaizmērstuli), Agnesi Garijoni,  ar draudzes prāvesta Benedikta Skrindas atbalstu iestudēta un Balvos uzvesta pirmā  ludziņa latgaliski par teātra zāli izmantojot draudzei piederošo siena šķūni. Savās atmiņās (Latgolas Bolss , 1957, 20. aprīlī) Anna rakstījusi, ka „ Ļatgolas Dramatiskos mōkslas puļceņa vadeibā izauga Bolvu katoļu vodūšo sabīdreiba. Myusu goreigais vadeitojs beja bazneickungs Benedikts Skrinda. Jys turejos ar tautu un aizstōvēja tautas intereses”
Anna Ušacka apprecējusies ar Staņislavu Konānu un viņas ģimenē dzimuši pieci dēli un viena meita.
1930.gadā Konanu ģimene atstājusi Balvus un izceļojusi uz Kurzemi, kur viņi ieguvuši jaunsaimniecību. Ar darbu un centību saimniecība attīstījusies un pieaugusi turība, tomēr tas viss nemazinājis ilgas pēc Latgales, pēc latgaliešu valodas un katrs nejauši ieklīdis latgalietis viņu mājās bijis gaidīts ciemiņš.
 Otrā pasaules kara beigās Konānu ģimene izbraukusi uz Vāciju, bet pēc 1950. gada izceļojusi uz Ameriku. Viņi dzīvojuši Konnektiketas štatā, kur iegādājušies zemes gabalu un uzbūvējuši māju. Arī šeit viņi centušies saglabāt un kopt Latvijā un Latgalē ierasto dzīvesveidu, iekārtojot pie mājas puķu un sakņu dārzu, sastādot kokus, bet nevis veidojot Amerikā ierastos zālienus.
Anna Konans aktīvi piedalījusies trimdas latgaliešu sabiedriskajā dzīvē, publicējusies latgaliešu preses izdevumos. Rakstījusi daudzus dedzīgus rakstiņus par savu dzimto novadu, aprakstus par Balvu puses notikumiem un cilvēkiem, par latgaliešu valodu. Publicējusi Balvu puses tautasdziesmas, arī dzejoļus.
Mirusi ASV

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē
Raksta ID: 582
Atjaunināts: 24 aprīlis, 2012
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 1676
Ievietots:: 06 aprīlis, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 24 aprīlis, 2012 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Brenčeva Violeta
b Bukšs Mikelis
b Cibuļs Juris
b Korņejeva Iveta
b Kļanska Daiga
b Kļava - Krakope Konstance
b Logina Zinaida
b Mežale Benedikta
b Nizinska Māra
b Poišs Mārtiņš
b Rozenieks Jānis
b Solovjova Olga
b Zeltkalne Vineta
b Zvejniece Rasma
b Šperberga Mārīte