Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Kašu ģimenes akmeņu un liliju dārzi "Ezerlīčos"

Raksta ID: 570
Atjaunināts: 11 aprīlis, 2012
Balvu rajona Tilžas pagasta Dievžeikaru ciema „Ezerlīčos” Skaidrītei un Ērikam Kašiem pieder liliju dārzs, kurā audzē vairāk nekā 300 šķirņu liliju, daudzkrāsainu dienziežu, peoniju, hostu, dīķos mājvietu atradušas krāšņas ūdensrozes. Ezerlīču dārzā lilijas zied no jūnija līdz pat augustam. Saimnieki stāsta:
"Tās oranžīgās, ar sarkaniem ziedlapu galiņiem ir Lapkritis. Tumšākais tas ir Aberdein, gaišākās, ar ziediņiem uz sāniem ir Provinciete, Vasarieša selekcionētās lilijas. Tur atkal ir selekcionāra Krūmiņa Tango, baltie ar tumšu triepienu. No Amerikas mums ir purpura Reigans, tas gan ir krustojums no mātes auga. Te Vecumnieku tīģeris, vēlāka šķirne. Konektikum king nākusi no Austrālijas. Tālāk ir visi mūsu hibrīdi, nosaukuma vēl nevienam nav. Vispirms jānovērtē, jāatlasa, lai būtu izturīgākas un derētu mūsu dārziem, tad arī rīkojam kristības."
Tiem, kuri vēlas saviem dārziem iegādāties lilijas, audzētāji palīdz izvēlēties un iesaka, kur labāk kādu ziedu stādīt. Šķirnes, kas te ir, pārsvarā visas der apstādījumiem. Tās ir pārbaudītas un piemērotas mūsu apstākļiem. Pārsvarā ir tikai sarkanās Āzijas lilijas, kas ir izturīgākas," skaidro liliju selekcionārs Ēriks Kašs.
Kašiem ir arī savs kalns, kurā izveidots akmeņu dārzs. Tajā savākti interesanti akmeņi sākot no pavisam maziem un beidzot ar īstiem milžiem.  Katram akmenim ir savs stāsts un rašanās vēsture, kuru saimnieks pieraksta. Ēriks akmeņus vāc jau 19 gadus. Atvestajam akmenim tiek meklēta piemērota vieta, kurā tas vislabāk iederas un izceļas ar savu veidojumu.
Kašiem ir bioloģiskā saimniecība, kur tiek audzētas bites. Medus ir galvenais ģimenes ienākumu avots, liliju audzēšana un akmeņu kalna iekārtošana- vaļasprieks. Skaista, sakopta vide, ziedi, akmeņu daudzveidība, dīķi un skujenīšu puduri  priecē tuvus un tālus ciemiņus. Cits vēlas paskatīt , cits nopirkt stādus, cits nākotnē pamakšķerēt lielajos dīķos. Tieši šeit, mierā un klusumā, ko dāvā meža ieloks un saimnieku viesmīlība. Te dzīvo un strādā īsti saimnieki. Ne par velti ciemam ir sens nosaukums Dievžeikari, kas nozīmējot Dieva kalpi.
2008.gadā Ēriks Kašs kopā ar dzīvesbiedri Skaidrīti  apbalvoti nominācijā "Pagasta odziņa". Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere ģimeni ielūdza pirms Ziemassvētkiem aizbraukt uz Briseli, akciju sabiedrība "Lauku Avīze" dāvināja grāmatu "100 Latvijas personību".

 
Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto Z.Logina (2007)
Raksta ID: 570
Atjaunināts: 11 aprīlis, 2012
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 4070
Ievietots:: 03 aprīlis, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 11 aprīlis, 2012 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Antona Rimoviča skvērs
b Atpūtas parks “Lāča dārzs”
b Balvu pilsētas skvērs
b Bebra gudrību taka
b Bišu māja Rekovā
b Briežu dārzs "Mežsētas"
b Briežuciema tematiskais amatu meistaru ciems
b Dabas parks „Balkanu kalni”
b Dabas piemineklis “Stiglovas atsegumi”
b Dundenieku keramikas ceplis
b Pontonu tilts uz Viļakas ezera salu
b Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"
b Stompaku nacionālo partizānu nometne