Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"

Raksta ID: 568
Atjaunināts: 20 septembris, 2023

Balvu rajona Lazdukalna pagasta "Saipetniekos" saimnieko Andrejs Stablenieks ar ģimeni. Reģistrētajā zemnieku saimniecībā "Saipetnieki"- atrodas Latgalē vienīgais privātais senlietu muzejs, kura īpašnieku pārziņā ir tā veidošana, uzturēšana un tūristu uzņemšana.
Muzeja eksponātu vākšana un kolekcionēšana sākta 2002.gadā. Zinot saimnieka aizraušanos, sākumā cilvēki paši nesuši un  piedāvājuši senas lietas, bet  vēlāk sadzīves priekšmeti, tehnika, mēbeles un darbarīki pirkti par naudu. Sākumā  lielākā daļa eksponātu glabājās atklātās teritorijās, tagad Muzeja krājumi izvietoti speciāli eksponēšanai būvētās mājiņās. Skatāmi vairāk kā seši tūkstoši eksponātu: sadzīves priekšmeti, Kārļa Ulmaņa laika trauki, cara laiku stikla bumbas, bezmēni, simtgadīgi svari, rakstāmmašīnas, tabakas griežamais, sviesta cibas, sulu spiedes, gaļas maļamās mašīnas, tamborētas segas, patafoni, ieroči, naži u.c. priekšmeti.
Vienā mājiņā ierīkota īsta dzīvojamā istaba ar senlaicīgiem sadzīves priekšmetiem un mēbelēm. Tur skatāms mazgāšanās stūrītis ar lielu koka baļļu un neskaitāmiem dažādu izmēru koka ķipīšiem, toveriem un spaiņiem.
Pletīzeri te skaitāmi simtos, bet dzirnakmeņu tik daudz, ka tos nevar saskaitīt , tāpēc tie sakrauti savdabīgās piramīdās. Metāla gultas, lampas, lukturi, trauki, svari, lauksaimniecības tehnika, motocikli, velosipēdi, zāģi, kā arī desmitiem automašīnu, zirglietas- rati un ragavas…Bieži par šo ekspozīciju saka: „Viss te ir no adatas līdz mašīnai”.
Zālājā, kur kādreiz bijuši krūmi, izveidotas puķu dobes. Tā jau ir saimnieces Skaidrītes valstība, tā radusies pēc nelaimes, kad ļaundaris nodedzināja saimniecības ēku. Gruvešu vietā viņa izveidoja puķu dārziņu un tā tas sākās, tad apkārt dīķim un tā tālāk un tālāk.. To papildina akmens krāvumi, ūdens krātuves, strūklaka, koka tiltiņi un arkas, nojumītes un guļbūves pirts. Viss veidots ar mīlestību un izdomu. No dīķa izraktās zemes vaļņi apstādīti ar ziedošām puķēm un zaļiem augiem, kas mijas akmeņiem, bet aiz tā veidojas Kāzinieku parks. Tur kociņus stāda līgava un līgavainis. Aug dažādas egles, ābeles, ieva. Netālu no parka atrodas mājīga lapenīte, kur jaunlaulātie atpūšas pēc svinīgās ceremonijas baznīcā. Tad vedēji viņus pārbauda lauku darbos, liek pļaut sienu, slaukt kazu, saskaldīt malku un ugunskurā sadedzināt "grēkus". Pēc tam jaunais pāris iestāda savu koku. Kuri vēlas, ik pa laikam atbrauc paraudzīties, kā kociņš aug.
Andrejam kolekcija ne tikai jāpapildina, bet jāpaspēj par to arī izstāstīt ciemiņiem, kuru netrūkst par ziemas vidū. Vasarā tā vien kā sagaidīt un pavadīt, noteic saimnieks. Andrejs par savu kolekciju varētu stāstīt un stāstīt. Viss ir paša gādāts, pucēts un spodrināts pirms atrasta īstā vieta, kur uzlikt apskatei. Arī tehnika, iespēju robežas, savesta darba kārtībā. Andrejam ir arī īsti maltuves darbarīki. Pagaidām tie nolikti un gaida savu kārtu – saimnieks iecerējis rādīt miltu ieguves procesu, sākot no rudzu izkulšanas (līdzīgi kā Alūksnes rajona Ates dzirnavās). Ja paveiksies, varbūt kādreiz ierūksies arī vecā kuļmašīna...  
2005.gadā “Saipetnieki” uzvarējuši konkursā “Pašu radītas un pārmantotas lietderīgas neparastības sakoptā zemnieku saimniecībā”, kuru vērtēja publicisti Ēriks Hānbergs, Aivars Berķis un žurnāliste Daina Bruņiniece. Skaidrīti un Andreju Stableniekus sumināja Rīgas Latviešu biedrības namā un viņi saņēma diplomu “Lielais Tencinājums” un vairākas balvas. 2023.gadā zemnieku saimniecības un senlietu privātkolekcijas "Saipetnieki" īpašnieki Skaidrīte un Andrejs Stablenieki par ilggadēju ieguldījumu senlietu privātkolekcijas izveidošanā un uzņēmējdarbības attīstībā Balvu novadā apbalvoti ar Balvu novada Atzinības rakstu.


 
Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē
Foto: Z.Logina
Raksta ID: 568
Atjaunināts: 20 septembris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 4679
Ievietots:: 03 aprīlis, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 20 septembris, 2023 by Admin A.
Also listed in
folder Tūrisma objekti -> Apskates objekti


Citi raksti šajā sadaļā
b Annas Āzes privātā kolekcija - Meža muzejs
b Baltinavas pagasta muzejs
b Balvu novada muzejs
b Balvu pilsētas ģimnāzijas muzejs
b Dzintara Dvinska senlietu kolekcija "Cīrulīšos"
b Egļavas mežniecības muzejs
b Kultūrvēstures lauku sēta "Vēršukalns"
b Rugāju novada muzejs
b Tilžas kultūrvēstures izpētes un tūrisma centrs
b Upītes kultūrvēstures muzejs
b Viļakas muzejs