Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Viļakas muzejs

Raksta ID: 501
Atjaunināts: 02 maijs, 2022

Viļakas novada muzeja pirmsākumi meklējami 1962.gadā, kad toreizējā Viļakas vidusskolā notika pirmā izstāde, demonstrējot vēsturiskas fotogrāfijas, atmiņas, priekšmetus, ko bija savākuši skolēni vēstures skolotājas Leontīnas Maksimovas vadībā. Izveidojas novadpētniecības pulciņš, kura dalībnieki aktīvi pierakstīja Viļakas un tās apkārtnes vecāko iedzīvotāju atmiņas, vāca vecas grāmatas, sadzīves priekšmetus, fotogrāfijas un citas vēstures liecības. Skolas vadība topošajam muzejam iedalīja atsevišķu plašu telpu toreizējā 1.-4.klašu ēkā ("garnizonā"). Vēlāk, kad tika uzcelts vidusskolas jaunais korpus (1980), muzejam iedalīja divas telpas skolas vēsturiskajā ēkā (tagad Viļakas Valsts ģimnāzijas ēka), gatavojoties skolas 50 gadu jubilejai, tika atjaunota muzeja ekspozīcija. Kad 1996.gadā tika atjaunots VVĢ status, muzejs kļuva par VVĢ muzeju, bet ekspozīcija jau bija pāraugusi skolas vēstures ietvarus, tā jau deva ieskatu visa Viļakas novada vēsturē. Kad 2004.gadā Viļakas pilsētas dome pārcēlās uz savu pašreizējo ēku, tika rasta iespēja muzeja rīcībā nodot vēsturisko, 1913.gadā celto dēvētu par “Gaismas zāli” bijušo domes ēku un muzejs ķļuva oficiāli par Viļakas muzeju. No 2012.gada 24.maija Viļakas novada muzejs, bet pēc administratīvi teritoriālās reformas 2021.gadā atkal Viļakas muzejs

 Muzejā atspoguļota Viļakas pilsētas un tās tuvākās apkārtnes vēsture no 13.gs. līdz mūsdienām - nozīmīgākie notikumi, izcilākās personības un laikmeta liecības. Muzejā skatāmi novadam raksturīgie etnogrāfiskie materiāli: darba rīki, vietējo podnieku darinājumi, mājaustās tekstilijas utt, kas dod ieskatu kādreizējā Viļakas novada ļaužu ikdienā. Muzeja iekārtotajā ''Baltajā istabā'' uzzināms par novada kristīgo draudžu  - katoļu, pareizticīgo un luterāņu – vēsturi. Katoļu bīskapiem Kazimiram Duļbinskim  un Valerianam Zondakam  veltītajā piemiņas istabā aplūkojami garīdznieku amata piederumi un personīgās lietas. Muzeja ekspozīcijas zālē „Viļakas novada vēsture”, iespējams apskatīt naudas kolekciju, kas attiecās uz laika posmu no 18.gs - 2013.gadam. Nozīmīga muzejā ir Jāņa Laicāna filumēnijas kolekcija, kurā ir vairāk kā 1500 sērkociņu kastīšu etiķetes no Padomju Savienības u.c. zemēm. Muzeja izstāžu zālē skatāma Jāņa Laicāna un Annas Laicānes gleznu izstāde. Muzejs piedāvā ekskursijas pa Viļakas novada muzeja pastāvīgajām ekspozīcijām un izstādēm, pilsētu un novadu.Muzejā pastāvīgi notiek dažādas izstādes un pasākumi veltīti Latvijas un Viļakas novada vēsturei, kultūrvēsturei, tradīcijām, nozīmīgiem notikumiem un novadniekiem.

No 2015.gada aprīļa muzejā skatāma “Ed.Spravnika Latvijas putnu olu kolekcija”. Novadnieks Edvards Spravniks bija pazīstams ornitologs. Viņa savāktā Latvijas putnu olu kolekcija ir viena no vērtīgākajām dabas kolekcijām Latvijā. Putnu olas sācis vākt 1928.gadā un pēdējās olas pievienotas 1941.gadā. Ilgu laiku no 1974.gada-2014.gada augustam putnu olu kolekcija atradās latviešu centrā Toronto. 2014.gada nogalē Velta Spravniks ar ģimeni olu kolekciju uzdāvinājusi E.Spravnika dzimtā- Viļakas novada muzejam. Izstādē var apskatīt 636 putnu olas no 130 Latvijas un eksotisko putnu sugām.

Līdz 2013.gada septembrim muzeja vadītāja bija Marija Boldāne. Tagad vadītāja ir Rita Gruševa, bet Marija Boldāne - krājuma glabātāja.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no Viļakas muzeja arhīva
Raksta ID: 501
Atjaunināts: 02 maijs, 2022
Atjauninājumu skaits:: 5
Skatījumi:: 2871
Ievietots:: 31 marts, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 02 maijs, 2022 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Annas Āzes privātā kolekcija - Meža muzejs
b Baltinavas pagasta muzejs
b Balvu novada muzejs
b Balvu pilsētas ģimnāzijas muzejs
b Dzintara Dvinska senlietu kolekcija "Cīrulīšos"
b Egļavas mežniecības muzejs
b Kultūrvēstures lauku sēta "Vēršukalns"
b Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"
b Rugāju novada muzejs
b Tilžas kultūrvēstures izpētes un tūrisma centrs
b Upītes kultūrvēstures muzejs