Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Annas Āzes privātā kolekcija - Meža muzejs

Raksta ID: 479
Atjaunināts: 17 aprīlis, 2012
Ekspozīcija atrodas Žīguru pagasta bērnudārza telpās
1988.gadā Anna Āze saņēma Meža vēsturnieku kopas vēstuli ar lūgumu, vai nevarētu savākt materiālus par meža vēsturi, uzsvaru liekot tieši uz aculiecinieku atmiņām. No tā laika pierakstītas ap 150 veco mežinieku atmiņas. Par mežkopju dzīvi un darbu liecina senie un mūsdienīgie mežsargu darbarīki, zīmotnes, formas tērpi, telefoni un rācijas, fotogrāfijas. Kad eksponātu bija sakrājies tik daudz, ka dzīvoklī vairs nebija vietas, nolēma veidot ekspozīciju. 1990 -1992.gadā tā atradās Katlešu muižas ēkā, un tikai 1992.gadā iemājoja bērnudārza telpās. Unikālākais eksemplārs ir Žīguru mežos atrastais uzziedējušais priedes stumbra žuburs, jo, pēc meža zinātnieku pētījuma, tādi brīnumi notiekot reizi tūkstoš gados. Bet pārsteigumi te ir ik uz soļa. Annai ir īpašs stāstīšanas talants, bet stāstīt viņa var par daudz ko: par meža stādaudzētavām, meža atjaunošanu, Meža dienām, mežsarga tiešo darbu, taksāciju, ierīcību, meža apsardzību un aizsardzību, medniecību, meža izstrādi utt.
Meža muzejā var piedāvāt materiālus par Viļakas mežsaimniecības skolu, 2001.gadā likvidētās Katlešu stādu audzētavas vēsturi, interesantu informāciju, eksponātus un aizraujošu stāstījumu par vietējiem objektiem - dižkokiem, akmeņiem, dzīvniekiem un citām meža bagātībām. Te ir ap 550 grāmatu, 200 brošūru un bukletu par mežu zinībām (arī Latvijas laika), atmiņu stāstījumi.
Pēc Bērnu un ģimenes lietu ministrijas veiktās aptaujas 2006.gadā, kurā tika noskaidrotas ģimenes atpūtai tīkamākās vietas Latvijā, par uzvarētāju Latgalē atzīts tieši Annas Āzes Meža muzejs — ekspozīcija, kas piedāvā apmeklētājiem mazu gabaliņu no pārsteigumiem bagātās Latvijas meža pasaules.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē

Foto no A.Āzes personīgā arhīva
Raksta ID: 479
Atjaunināts: 17 aprīlis, 2012
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 2941
Ievietots:: 26 marts, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 17 aprīlis, 2012 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Baltinavas pagasta muzejs
b Balvu novada muzejs
b Balvu pilsētas ģimnāzijas muzejs
b Dzintara Dvinska senlietu kolekcija "Cīrulīšos"
b Egļavas mežniecības muzejs
b Kultūrvēstures lauku sēta "Vēršukalns"
b Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"
b Rugāju novada muzejs
b Tilžas kultūrvēstures izpētes un tūrisma centrs
b Upītes kultūrvēstures muzejs
b Viļakas muzejs