Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Cibulis Andrejs

Raksta ID: 432
Atjaunināts: 20 aprīlis, 2013
Asociētais profesors, matemātisko rotaļlietu kolekcionārs
Dzimis 1955.gada 1.maijā Lazdulejas pagastā. Studējis LU Fizikas un matemātikas fakultātē. Kopš 2001.gada ir LU Fizikas un matemātikas fakultātes mātemātiskās analīzes katedras asociētais profesors
Impulss interesei par matemātiskajām rotaļlietām Andrejam dots bērnībā. Tēvabrālis braucot ciemos brāļabērniem vienmēr kā ciemakukuli atveda pa kādam atjautības uzdevumam. No tēvabrāļa un tēva jau sešu gadu vecumā iemācījās spēlēt šahu. Pirmā rotaļlieta, kas nonāca Andreja rokās, bija māsas laimētais cilpiņu spēļu komplekts ar instrukciju krievu valodā, ar kuru tika galā arī bez pamācības.  Nopietnāka interese par matemātiskajām rotaļlietām un to vākšanu un krāšanu radusies studiju gados un vēlāk.
Andreja Cibuļa kolekcijā ir vairāk kā 800 visdažādāko matemātisko rotaļlietu, no tām apmēram 50 - paša izdomātas un veidotas. Kolekcija nav vākta un veidota tikai kolekcijas pēc. Andrejs, būdams pasniedzējs un pedagogs, matemātiskās rotaļlietas izmanto darbā ar studentiem un skolēniem un kolekcija veidota tā, ka rotaļlietas pēc to grūtuma pakāpes var izmantot no bērnudārza līdz maģistratūrai. Matemātiskās rotaļlietas ir tās, kas radījušas interesi par pasniedzēju no Latvijas arī ārvalstīs. 1998.gadā Ķīnā notika Nacionālo matemātikas sacensību pasaules federācijas kongress, kurā Andrejs nolasīja referātu "Matemātiskās rotaļlietas kā olimpiāžu uzdevumu un pētniecības problēmu avots" un rādīja dažas savas izstrādātās matemātiskās rotaļlietas. Te arī tika nodibināti kontakti ar Kanādā strādājošo ķīniešu izcelsmes profesoru Endiju Liu. Dažas Andreja rotaļlietas Ķīnā ražo un nonāk pie interesentiem visā pasaulē.
Andrejs Cibulis ir piedalījies četros starptautiskos spēļu saietos: Antverpenē(2002), Helsinkos (2005), Prāgā (2008) un Berlīnē (2012).
Pirmā Andreja matemātisko rotaļlietu izstāde notika Balvos 1999.gada augustā. Tagad tās publiskai apskatei bijušas izstādītas Rīgā, Madonā, Jēkabpilī, Alūksnē, Ogrē, Majoros, Liepājā, Limbažos, Aizkrauklē, Bauskā, Valmierā.
Andrejs Cibulis ir grāmatu "Pentamino" (divas daļas 1993, 1999), "Ekstrēmu uzdevumi" (2000, 2002, 2003, 2004), "Pentamino maģiskās konstantes un dvīnītes" (2009) autors, kā arī  ap 170 publikāciju autors.
1993.gadā par ieguldījumu pedagoģiskajā darbā un jaunatnes zinātniski pētnieciskā darba organizēšanā un vadīšanā apbalvots ar Ata Kronvalda prēmiju.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē


Foto no laikraksta "Vaduguns"
Raksta ID: 432
Atjaunināts: 20 aprīlis, 2013
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 2482
Ievietots:: 23 marts, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 20 aprīlis, 2013 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Aleksāns Oļģerts
b Apala Zigrīda
b Ciglis Jānis
b Kavale Lūcija
b Kundziņa Antra
b Kuzmins Vasīlijs
b Kļaviņš Jānis
b Prols Jānis
b Putniņš Reinholds Valdemārs
b Slavinska Valentīna
b Vizulis Izidors
b Ņikonovs Aleksandrs