Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Skulte Ādolfs

Raksta ID: 415
Atjaunināts: 28 decembris, 2021

Komponists, ērģelnieks, pedagogs
Dzimis 1909.gada 28.oktobrī Kijevā, kur nodzīvo līdz 1920.gadam. Beidzis Latvijas Konservatoriju pie Jāzepa Vītola.
Ādolfs Skulte ir viens no ievērojamākajiem XX gs. latviešu mūzikas klasiķiem. Viņš ir deviņu simfoniju un citu simfonisku darbu, trīs operu, divu baletu, daudzu vokāli instrumentālo, kora un kamermūzikas sacerējumu autors, kā arī viens no iezīmīgākajiem sava laikmeta kinomūzikas autoriem. Komponista radošais veikums novērtēts ar vairākām prēmijām, kuras vainago par mūža ieguldījumu saņemtā Lielā mūzikas balva 1999.gadā. Vairāk kā 65 gadus profesors Ā.Skulte nostrādājis Latvijas Mūzikas akadēmijā.
Viens no Ādolfa Skultes dzīves periodiem bija saistīts arī ar Balviem. 1933.gadā viņš strādāja par pedagogu un vadīja skolēnu jaukto kori Balvu ģimnāzijā. Ģimnāzijas direktors Gustavs Rāmnieks skolā nodibināja Tautas universitātes klavieru nodaļu, un tās vadīšanu uzticēja Skultem. Svinīgajā atklāšanas dienā bija sagatavots koncerts, kurā uzstājās arī pianists Hugo Štrauss un Ādolfs Skulte, kurš atskaņoja savu komponēto skaņdarbu "Tēma ar variācijām". Uz koncertu bija uzaicināts profesors Jāzeps Vītols ar kundzi Anniju.
Māju, kurā Ā.Skulte kopā ar diviem kolēģiem dzīvoja, sauca par Krūmiņmāju, tās īpašnieka vārdā, un atradās tā paša Balvu ezera krastā. Kad sākās vasaras brīvlaiks, komponists gandrīz visu laiku pavadīja laivā uz ezera, vērojot debess mākoņus un klausoties viļņu čalās. Daudzu šādu pārdzīvojumu pilns, kādā vasaras pēcpusdienā A.Skulte sēdās pie klavierēm un sāka improvizēt, iedomājoties, kādiem izstrumentiem varētu uzticēt viļņu čalojumu. Tā izsakot visus vasaras iespaidus uz Balvu ezera, 1934.gadā tapa simfoniskā poēma "Viļņi", kas ieguva godalgu radio izsludinātajā simfonisko darbu konkursā, bet tās autors saņēma 500 latu prēmiju.
Lai nodrošinātu savu eksistenci, Ā.Skulte divas reizes mēnesī spēlēja arī Balvu evanģēliski luteriskajā baznīcā dievkalpojumos. Tas viņam patika, īpaši, kad varēja ļauties improvizācijai. Bet 1934.gada rudenī baznīcas pērminderi paziņoja, ka ērģelniekam maksā par daudz lielu algu un ka tā tiks samazināta uz pusi. Tā kā ar ģimnāzijas algu vien iztikt nevarēja, Ā.Skulte sāka meklēt darbu citur. Viņš pieņēma darbu Jēkabpilī, un 1934.gada vēlā rudenī, jau turpinoties otrajam mācību gadam, no Balviem aizbrauca.
Komponista Ādolfa Skultes mūža atmiņu stāsts (arī stāsts par Balviem) lasāms četros "Latvju Mūzika" rakstu krājumos. Novadpētniecības lasītavas fondā ir arī simfoniskās poēmas "Viļņi" partitūra.
Ā.Skulte nomira 2000.gada 20.martā

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Foto no novadpētniecības lasītavas fonda

Raksta ID: 415
Atjaunināts: 28 decembris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 2385
Ievietots:: 21 marts, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 28 decembris, 2021 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Baranovskis Staņislavs
b Boža Aina
b Jangblūde Dace (dzim.Kaša)
b Jaunzeme - Portnaja Diāna
b Jūsmiņš Aloizijs
b Jēkabsone Laura
b Jēkabsons Arnolds
b Kļaviņš Jānis
b Logins Francis
b Matīss Tālis
b Mežore Sandra
b Mētra Olīvs
b Namsons Antons