Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Kultūrvēstures lauku sēta "Vēršukalns"

Raksta ID: 392
Atjaunināts: 06 septembris, 2018
Muzejs izveidots bijušā saimnieka Staņislava Dupuža mājās Susāju pagasta "Svilpovā', kuru pagasta padome ieguva savā īpašumā 2004.gadā. Par laimi mājas austrumu gals ilgu laiku nebija apdzīvots, tāpēc atjaunot pagājušā gadsimta vidusposma zemnieku istabu nebija lielu problēmu. Apdzīvotajā galā tika veikts remonts un izveidota  mūsdienīga lielistaba, kurā notiek dažādi pasākumi. No 2007. gada arī laulību reģistrācijas ceremonijas.
2008. gada vasarā pie muzeja tika atklāta izveidotā brīvdabas estrāde ar 300 skatītāju vietām. Šajā gadā arī pabeigta interesanti veidota sēta ap muzeja ēku pagalmu un nodota ekspluatācijā jaunā klēts - drēbju klēts, kurā 2009.gada sākumā atklāta novada audēju, adītāju, tamborētāju un citu rokdarbu pastāvīga ekspozīcija. Te skatāmi arī podnieku darinājumi un rīki, ar kuriem apstrādāja linus un vilnu no izejvielas līdz audumiem un adījumiem. Muzeja lietu krājums veidots no pagasta iedzīvotāju dāvinājumiem un lietām, kas muzeja mājā bija saglabājušās. Lielajā istabā daudz bijušās Latvijas brīvvalsts karavīru - novadnieku fotogrāfiju.
Muzejs  nav tikai vecu lietu krātuve, kaut arī to ir pietiekoši, muzejs ir dzīvs un darbīgs ar tajā notiekošajiem pasākumiem. Un to nav maz. Muzejā notiek pensionāru vakari pagasta pensionāriem, oficiālo svētku atzīmēšana, Ziemassvētku eglīte mazākajiem pagasta iedzīvotājiem, psalmu dziedāšana, maizes cepšana lielajā krāsnī, ik rudens Muzeju diena, dažāda līmeņa tikšanās un citi kultūras un atpūtas pasākumi.
Muzeja komplekss atrodas bijušā lielceļa Balvi - Viļaka malā, kas dod lielu vēsturisku vērtību šai vietai kopumā. Šis ceļa posms 2008.gadā kapitāli saremontēts. Izveidota auto stāvieta 100 automašīnām. Netālu no muzeja atrodas katoļu bīskapa Valerjana Zondaka dzimtā sēta. Muzeja tuvumā atrodas pagājušā gadsimta 60.-70. gados ļoti slavena dziednieka Matīsa Barkāna dzimtā māja, kuru pašlaik apsaimnieko viņa meita.
Vēršukalna muzeja vadītājs līdz 2018.gada maijam bija Aldis Pušpurs, tagad - Harijs Dvinskis

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

 

Foto: A.Pušpurs
Raksta ID: 392
Atjaunināts: 06 septembris, 2018
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 2647
Ievietots:: 21 marts, 2009 by Ināra B.
Atjaunināts:: 06 septembris, 2018 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Annas Āzes privātā kolekcija - Meža muzejs
b Baltinavas pagasta muzejs
b Balvu novada muzejs
b Balvu pilsētas ģimnāzijas muzejs
b Dzintara Dvinska senlietu kolekcija "Cīrulīšos"
b Egļavas mežniecības muzejs
b Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"
b Rugāju novada muzejs
b Tilžas kultūrvēstures izpētes un tūrisma centrs
b Upītes kultūrvēstures muzejs
b Viļakas muzejs