Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Čakāns Andrejs - Alfrēds

Raksta ID: 35
Atjaunināts: 07 novembris, 2023

Adītājs

Dzimis 1943.gada 10.oktobrī Rugāju ciema Cūkusalā. Mācījies Aparnieku pamatskolā, Sudarbes septiņgadīgajā skolā, Rugāju vidusskolā, Viļņas Augstākajā partijas skolā. Tagad dzīvo Lazdukalna pagastā. Strādājis Balvu krājbankā par inspektoru – revizoru, Lieparu ciema padomē par priekšsēdētāju, padomju saimniecībās „Rugāji” un „Lazdukalns” par partijas pirmorganizācijas sekretāru, Balvu rajona Partijas komitejā par instruktoru, Lūznavas Lauksaimniecības tehnikumā par direktora vietnieku.  

Adīšanas pamatus Andrejs apguva jau skolā, bet tā īsti adīšanai klāt pieķēries ap 1990.gadu. Katru ziemu viņš saada lielu grozu pilnu ar cimdiem un arī lielāka mēroga darbus — jakas, džemperus, vestes.  Andrejs saka, ka pats rakstus neizdomā, jo latviešiem to ir tik daudz, ka vairākās dzīvēs neviens nevarot izadīt. " Maniem cimdiem ir tādi raksti, kādus jūs neredzēsiet ne pie viena tautas daiļamata meistara. Pamatā maniem adījumiem ir latgaļu raksti, ar čivļu rakstiem neaizraujos. Man nevajag citu novadu rakstus. Pēc dabas esmu ziņkārīgs, ja ko redzu, paskatos, kā tas darbs veikts, un man uzreiz pielec, kā jādara. Kad svētdienā, ejot uz baznīcu, uzvelku rokās savus cimdus, visas "bābas" brīnās, acis iepletušas. Kad es adu, man nevajag priekšā turēt kādu rakstu, es pats tos izdomāju un uzzīmēju. Pie adīšanas ļoti svarīga ir vizuālā domāšana, lai jau iepriekš varētu paredzēt, kā tās krāsas saies kopā". Vecais vīrs neuzskata, ka adīšana ir sievišķīga nodarbe, drīzāk māksla, tāpat kā ēdiena gatavošana. "Bez talanta un mīlestības ne cimdiem, ne ēdienam klāt nevar ķerties."
Ada gandrīz katru dienu, jo pasūtītāju netrūkst. Publiskai apskatei savus rokdarbus viņš izrāda reti, vien pagasta bibliotēkā reizi divos gados.
Andrejs Čakāns NATO samita viesiem uzadīja 120 cimdu pārus. 2006.gada 26.novembrī izveicīgais rokdarbnieks kopā ar vēl vienu adītāju bija uzaicināts uz NATO samita dienu pasākumu Dailes teātrī, kur vajadzēja prezentēt savu prasmi
Miris 2018.gada 15.septembrī, apglabāts Cūkusalas kapos.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē 

 Foto no Lazdukalna pagasta bibliotēkas arhīva: Andris Čakāns Lazdukalna bibliotēkā pie saviem darbiem; ar Benislavas etnogrāfisko ansambli; savā adītajā vestē (2015);  Rugāju muzeja un dāmu kluba "Ūdensroze" rīkotajā Rugāju un Baltinavas novadu adītāju cimdu izstādes "Satiec savu meistaru" ietvaros (2016); viņa darbi

Raksta ID: 35
Atjaunināts: 07 novembris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 2290
Ievietots:: 06 novembris, 2007 by Admin A.
Atjaunināts:: 07 novembris, 2023 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Baranova Olga
b Borise Valērija
b Budeviča Antoņina
b Cepurīte Aldona
b Circene Marija
b Gabrāne Nanija
b Gargurne Inta
b Grāvere Antoņina
b Ivanāne Anzelma
b Kalnača Gita
b Kaša Anita
b Keiša Aija
b Kraina Astrīda
b Logina Regīna
b Paidere Irēna
b Puste Helēna
b Ruduka Velga
b Sleža Margarita
b Slišāne Annele
b Slišāne Lienīte
b Sārtaputne Anna
b Ubaga Vera
b Veina Skaidrīte
b Voiciša Valentīna
b Zaremba - Krīgere Evita
b Zača Nellija
b Zelča Lilija
b Zuša Dārija
b Zālīte Evita
b Šnepere Skaidrīte
b Štāle Elfrīda
b Šulce Zelma
b Šļunceva Inga
b Žeiviniece Irēna