Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Šulce Zelma

Raksta ID: 303
Atjaunināts: 29 decembris, 2021

Balvu pilsētas vadītāja, rokdarbnieču pulciņa „Mežģis” dalībniece
Dzimusi 1924.gada 22.martā Baltinavā, bet no desmit gadu vecuma dzīvoja un auga Tilžā, jo vecāki agri nomira. Mācījās Tilžas pamatskolā, kur skolotāja Anna Ozola iemācīja pirmos rokdarbu noslēpumus.

Strādāt Zelma sāka agri – sākumā par lopkopības pārraudzi, tad Tilžas pagasta izpildkomitejā un Balvu rajona izpildkomitejā (1950 - 1957). Kopš 1957.gada marta Zelma Šulce nepilnus četrus gadus nostrādāja kā Balvu pilsētas izpildkomitejas priekšsēdētāja. Nozīmīgākie notikumi šai laikā bija Balvu Bērnu mūzikas skolas un Tuberkulozes dispansera atklāšana. Daudz tika veikts pilsētas labiekārtošanā, uzbūvēta jauna estrāde un soli pilsētas parkā, ierīkota pludmale, veikti darbi stadiona būvē. Kaut arī pilsēta nebija liela, bet vienīgais transporta līdzeklis pilsētas izpildu komitejas kolektīva rīcībā bija viens velosipēds, un priekšsēdētāja ar to apbraukusi visus objektus un ieguvusi vajadzīgo informāciju par notiekošo.

Turpmākā Zelmas Šulces darba dzīve aizritēja Balvu rajona patērētāju biedrības valdē. Sākumā viņa strādāja par personāldaļas instruktori, vēlāk – vecāko inspektori, bet pēdējie desmit darba gadi pagāja, strādājot par ikdienas pieprasījuma preču tirdzniecības direktora vietnieci kadru jautājumos. 1979.gadā aizgāja pensijā, bet joprojām turpināja strādāt dažādus darbus

Arī, esot pensijā, Zelma Šulce ir aktīva pilsētas iedzīvotāja, darbojas rokdarbnieču pulciņā "Mežģis". Rokdarbi bija viņas vaļasprieks jau no bērnības. Adīt adīja visu mūžu, bet tuvojoties pensijas gadiem, pamazām sāka nodarboties ar sienas segu un grīdas paklāju izšūšanu. 2000.gada rudenī kaimiņiene Irēna Žeiviniece ierosināja Zelmai iestāties rokdarbu pulciņā „Mežģis”. Strādā dažādās tehnikās - ada, tamborē, izšuj, auž. Siltas zeķītes, cimdi un jaciņas silda Zelmas bērnus, mazbērnus un mazmazbērnus. Pēdējos gados viņa vairāk izšuj gleznas, ada segas un tamborē. Ar 16 darbiem Zelma Šulce piedalījusies „Mežģa” izstādē Balvu novada muzejā 2001. gada jūnijā, arī visās pārējās pulciņa izstādēs. Tuvojoties Balvu pilsētas kultūrvēsturiskiem svētkiem, muzejs organizēja konkursu „Mana pilsēta – Balvi”. Skatītāju ievērību izpelnījās Zelmas gobelēna tehnikā darinātais pilsētas ģērbonis.

"Katrā darbā ir ielikta daļa no manis. Tie, kas sajūt šo pozitīvo enerģiju, priecājas par radīto rokdarbu" - saka Zelma Šulce

2008.gadā iznāca Zelmas Šulces atmiņu grāmata „Dzīves raibumi”, bet 2016.gadā - "Vecmāmiņas Zelmas anekdošu krājums", kuras viņa krājusi vairāku gadu garumā.
 


Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Foto no Z.Šulces personīgā arhīva

Raksta ID: 303
Atjaunināts: 29 decembris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 2354
Ievietots:: 04 novembris, 2008 by Ināra B.
Atjaunināts:: 29 decembris, 2021 by Ināra B.
Also listed in
folder Personības -> Balvu pilsētas vadītāji


Citi raksti šajā sadaļā
b Baranova Olga
b Borise Valērija
b Budeviča Antoņina
b Cepurīte Aldona
b Circene Marija
b Gabrāne Nanija
b Gargurne Inta
b Grāvere Antoņina
b Ivanāne Anzelma
b Kalnača Gita
b Kaša Anita
b Keiša Aija
b Kraina Astrīda
b Logina Regīna
b Paidere Irēna
b Puste Helēna
b Sleža Margarita
b Slišāne Annele
b Slišāne Lienīte
b Sārtaputne Anna
b Ubaga Vera
b Veina Skaidrīte
b Voiciša Valentīna
b Zaremba - Krīgere Evita
b Zača Nellija
b Zelča Lilija
b Zuša Dārija
b Zālīte Evita
b Šnepere Skaidrīte
b Štāle Elfrīda
b Šļunceva Inga
b Žeiviniece Irēna
b Čakāns Andrejs - Alfrēds