Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Spravniks Edvards

Raksta ID: 263
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Dzimis 1911.gada 4.septembrī dzelzceļnieka Jēkaba un Sofijas Spravniku ģimenē toreizējā Viļakas pagasta „Vecumos”. Pēc Viļakas sešgadīgās pamatskolas mācījies Malnavas lauksaimniecības vidusskolā (1927 - 1931). Te viņš aktīvi piedalījies skolas sabiedriskajā dzīvē un šajā laikā atklājās viens no viņa talantiem - zīmēšana. 1931.gadā uzzīmēja Malnavas vanagu novada karogu, kas ir saglabājies līdz mūsdienām. Tālāk E.Spravniks mācības turpināja Rīgā, Latvijas Universitātes Lauksaimniecības fakultātē, ko beidza 1939.gadā. Pēc studiju beigām trīs gadus strādājis par Lauksaimniecības ministrijas inspektoru Ventspils pusē.
1944.gada oktobrī E.Spravniks devās bēgļu gaitās uz Zviedriju, bet 1949.gadā Spravniku ģimene izceļoja uz Kanādu. Te viņš sākumā strādāja galdniecībā, vēlāk papīrrūpniecībā. Vaļas brīžos pievērsās daiļamatniecībai – dekoratīvu metāla svečturu izgatavošanai, kas kļūst par viņa mūža lielāko aizraušanos un spilgtāko veikumu.
Edvarda Spravnika izgatavotie svečturi ir skaitāmi simtos. 1979.gadā mākslinieks atskatījās uz savu veikumu ar Toronto sarīkoto 122 svečturu izstādi. Viens no viņa lielākajiem svečturiem 1982.gadā tika nodots Kanādas parlamentam kā pateicības zīme par patvēruma piešķiršanu baltiešiem.
E.Spravnika svečturis ir uzdāvināts Romas pāvestam Jānim Pāvilam II. Tas atveido Viļakas katoļu baznīcas altāra ārējās kontūras, kas ietver 3 zvaigznes un krustu, un visu savieno Māras raksts. Uz svečtura pamata ir jumja raksts un uzraksti: “Latvija - Māras zeme, Latvia - Terra Mariana, 1215”. Tas ir gads, kurā Pāvests Innocents III Vīnē Latvijai piešķīra Māras zemes vārdu.
Viens no viņa visu laiku skaistākajiem svečturiem ir uzdāvināts Viļakas katoļu baznīcai un novietots pie Vissvētākās Jaunavas Marijas godam veltītā altāra. To 2002.gada 15.augustā iesvētīja Viļakas dekāns J.Kornaševskis. Svinīgajā dievkalpojumā piedalījās arī viņa sieva Velta Spravnika, meita Baiba un mazdēls Džeremijs no Kanādas.
Mākslinieka svečturis ir Saeimas nama Sarkanajā zālē. Mazāki viņa svečturi ir arī Viļakas Valsts ģimnāzijā un Viļakas pilsētas muzejā.
Eduards Spravniks bija pazīstams arī kā ornitologs, kurš putnu olas sācis vākt no 1928.gada. Ilgu laiku kolekcija atradās latviešu centrā Toronto, bet 2014.gada nogalē Velta Spravnika olu kolekciju, kurā ir 636 olas, uzdāvināja Viļakas novada muzejam.
Ģimenē izauguši trīs bērni: dēls Valdis un meitas Māra un Baiba.
Edvards Spravniks miris 1993.gada 29.janvārī un apglabāts Jorkas kapos Toronto.
 
Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no Viļakas pilsētas muzeja
Raksta ID: 263
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 2455
Ievietots:: 09 februāris, 2008 by Ināra B.
Atjaunināts:: 18 jūlijs, 2016 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Bērziņš Aldis
b Gabrāns Antons
b Kravalis Pēteris
b Kronītis Ainis
b Ločmelis Andris
b Mediniece Daina
b Pličs Igors
b Priedeslaipa Roberts
b Ripa Arvīds
b Students Jānis
b Teilāne Dace
b Teilāns Kaspars
b Tihomirovs Jānis
b Trešutins Igors
b Verne Ingrīda
b Villere Olga
b Voronova Vanda
b Ziemelis Jānis
b Šmite Anita