Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Baltinavas muižas parks

Raksta ID: 26
Atjaunināts: 16 decembris, 2019

Baltinavas parkam ir samērā ilga un interesanta vēsture. Tas tika ierīkots 19.gadsimta 30.gados pēc vācu muižnieka Klodta rīkojuma. Zemnieki klaušu kārtā iestādīja kokus, izraka dīķi. Vienlaicīgi tika uzsākta muižas ēku celtniecība. Tā tomēr netika pabeigta un laika gaitā no muižnieku dzīvojamām ēkām nekas nav saglabājies.
Ierīkojot parku, tika izveidots īpatnējs parka elements - dabas pulkstenis. Tas sastāvēja no 12 dažādiem pa apli stādītiem kokiem. Pēc koku ēnu krišanas leņķa esot noteikuši laiku. Aplis daļēji ir saglabājies. Jaunierīkotajā parkā barons bija paredzējis zemniekiem sodīšanas vietu - soda siekstu un pēršanas baļķi. Cauri parkam tek neliela upīte -Supenka. Pāri tai bija uzbūvēts arkveida mūra tiltiņš gājēju staigāšanai. Pašlaik tas nav saglabājies. 20.gs. sākumā muižu kopā ar parku nopirka krievu tirgotājs Agarkovs, bet 1912.g. to pārņēma kāds turīgs zemnieks Ločmelis. 1930.gadā parka teritorijā nodega muižas māja. Šī īpašnieka laikā  parkam nekādas estētiskas vērtības nebija, un īpašnieks no tā teritorijas apkārtējiem zemniekiem izpārdeva kokus.
Lielus zaudējumus parkam atnesa kara laiks, jo tā teritorijā bija apmeties vāciešu garnizons: cēla barakas, nocietinājumus un izcirta kokus. Pēc Lielā Tēvijas kara parka teritorijā apmetās MTS, bet pēc tā likvidācijas 1958.gadā mākslīgās apsēklošanas stacija. Līdz pat 1979.g. parka teritorijā ganījās buļļi, parks aizauga ar krūmiem un nezālēm.
Kad par parka saimnieku kļuva padomju saimniecība „Baltinava”, sākās parka sakopšanas darbi. Īpaši nopelni nolaistā muižas parka atjaunošanā ir saimniecības agronomam Jānim Aleksandrovam, ar kura iniciatīvu tika sakopti zālāji, iestādīti dekoratīvie krūmi un koki, ierīkots žogs. Parkā tika izveidotas trīs zonas - atpūtas zona ar estrādi, sporta laukums un bērnu spēļu laukums. Parka pašreizējā bagātība ir apmēram 500 koku vecumā no 70-150 gadiem un upīte Supenka. Parks oficiāli tika atklāts 1990.g. un tur notika rajona dziesmu un deju svētki. Šajā pat gadā konkursā "Gada labākā celtne rajonā" Baltinavas parks un estrāde saņēma augstāko novērtējumu. Tagad regulāri uz estrādes notiek dažādi pagasta svētki, bet kopš 1995.g. Baltinavas muižas parks ir pastāvīga mūzikas festivāla „Osvalds” norises vieta.

Vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


 Foto - L.Siliņa

Raksta ID: 26
Atjaunināts: 16 decembris, 2019
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 3875
Ievietots:: 02 novembris, 2007 by Admin A.
Atjaunināts:: 16 decembris, 2019 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Balvu muiža
b Bonifacovas muiža
b Marienhauzenas jeb Viļakas viduslaiku pils (1293 - 1710)
b Mūramuiža
b Viļakas muiža
b Zosuļu muiža
b Šķilbēnu muiža