Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Eglīte Elita

Raksta ID: 256
Atjaunināts: 29 novembris, 2023

Keramiķe, māksliniece

Dzimusi 1972.gada 27.jūlijā Balvos. Vispirms mācījusies Balvu pamatskolā un Balvu 1.vidusskolā. No 1987.gada līdz 1991.gadam mācības turpināja Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolā  mākslas keramikas specialitātē. Diplomdarbu veikusi pie Latgales keramiķa Mārtiņa Kroņa Rēzeknes rajona Pekšos. Prakses iemaņas no 1993.gada divus gadus apguvusi pie Vidzemes keramiķa Arņa Preisa Duntē
2005 gadā Elita ieguvusi Rēzeknes Augstskolas   bakalaura  akadēmisko grādu pedagoģijā. 2000. gadā saņēmusi Latvijas Amatniecības kameras keramikas meistara diplomu.
No 1995.gada Elita Eglīte strādā Balvu mākslas skolā par skolotāju. Sākumā bērniem bez keramikas un veidošanas pamatiem mācīja arī zīmēšanu un gleznošanu, tagad tikai veidošanu.
Elita pamatā strādā ar balto un melno mālu, bet kā akcenti var būt arī citas krāsas. Iecienītākie salikumi ir melns ar sarkanu, balts ar zaļu u.c. Viņa veido keramikas traukus - šķīvjus, krūzes, bļodas. Katrs ir kā patstāvīgs mākslas darbs, bet, kopā salikti, veido izteiksmīgu trauku grupu.  Māksliniecei patīk funkcionālā keramika - katram darbam jābūt pielietojamam. Suvenīrus izgatavo reti, vienīgi svilpauniekus, lai tos varētu izmantot bērni.
Vairākkārt bijusi keramikas darbnīcas vadītāja dažādos projektos. Elita Eglīte ne tikai gatavo no māla svečturus, vāzes, traukus, bet arī apglezno zīdu un porcelānu, ada, nodarbojas ar filcēšanu un pērļu izšuvumiem. Viņa saka: "Man patīk tas ko daru.Smejos, ka man ir tik daudz dažādi hobiji, ka jādzīvo ilgi, lai visu ieplānoto paspētu izdarīt. Esmu keramiķe, un šim darbam jāatvēl vairāk brīvā laika, bet man patīk arī adīt, šūt, tamborēt...". Elitai īpaši patīk adīt zeķes. Saadītās mazās zeķītes nodevusi Sirds siltuma darbnīcā Valmierā, kur tās tālāk dāvinājuši priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem. Tāpat 17 zeķites nodevusi Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībai. 2023.gadā hobiji palikuši vairāk otrajā plānā, jo viss vairāk pakārtots keramikai.
Izstādēs piedalās kopš 2000.gada. Kopš 2001.gada katru gadu piedalās Balvu Mākslas skolas kolektīva darbu izstādēs, kuras ir veltītas pilsētas dzimšanas dienai.  Bijušas divas personālizstādes: 2000.gadā - Balvu Valsts ģimnāzijā un 2023.gadā - Balvu novada muzejā.
2022.gadā Elita uzsāka uzņēmējdarbību, startējot pašvaldības projektu konkursā un dabūjot grantu. Tas deva iespēja iegādāties keramikas apdedzināšanas krāsni, jo iepriekš visu laiku bija jādomā, kur apdedzināt savus darbus. Tagad keramiķe savās dzimtas mājās izveidojusi keramikas studiju ,,Pie Eglītes”. Studijā ir iespējams iegādāties jau radītus keramikas darbus, gan pasūtīt keramikas izstrādājumus, kas tiks individuāli izveidoti, ņemot vērā klienta vēlmes. Te ik pa brīdim organizē radošās meistardarbnīcas. 2023.gadā Elita piedalījās pasākumā "Satiec savu meistaru", piedāvājot piedalīties svilpaunieku meistardarbnīcā.
Spēlējoties ar sava vārda un uzvārda pirmajiem burtiem, radījusi simpātisku logo. "Tas man kā paraksts, ko pielieku klāt saviem darbiem".
Elita Eglīte 2022.gadā saņēma Diplomu no Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības par radošumu mākslas darbu konkursā "Kas ir mediķis?". 2023.gadā saņēma Balvu novada balvu kultūrā “Mūsu lepnums”  nominācijā "Gada cilvēks mākslā". Elita ir arī šīs balvas – māla vāzes autore.  

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē

Foto no E.Eglītes personīgā arhīva: Elita (2023); Balvu Mākslas skolas pedagogu darbu izstādes atklāšanā (2011); Elitas darbi; ar Aiju Mežali saņemot balvu "Mūsu lepnums"(2023)

Raksta ID: 256
Atjaunināts: 29 novembris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 2864
Ievietots:: 18 decembris, 2007 by Ināra B.
Atjaunināts:: 29 novembris, 2023 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Armulika Rita
b Balavins Jevgēnijs
b Breikšs Nikolajs
b Briedītis Leo Jānis
b Bukšs Vilis
b Bule Līga
b Buliņš Zigfrīds
b Bušs Valdis
b Bārda Jānis
b Dadžāns Valerijans
b Dundenieki Jolanta un Valdis
b Džigurs Pēteris
b Gorkins Nikolajs
b Gruziņa Gaļina
b Grāmatiņa - Bombāne Gita
b Holma Anita
b Kairiša Anita
b Keiselis Jānis
b Laicāne Anna
b Laicāns Jānis
b Liepiņa Rudīte
b Maderniece Edīte
b Matīss Rūdolfs
b Murašova Anna
b Odumiņš Jānis
b Plāters Hugo
b Purens Zintis
b Putniņš Magnuss
b Reče Olga
b Rimovičs Antons
b Ruka Inta
b Slišāne Lienīte
b Supe Juliāns
b Teilāne Elita
b Tjunīte Astra
b Upenieks Roberts
b Ušpele Vēsma
b Zelčs Anatolijs
b Zibens Jānis
b Šaicāne Ilze
b Ūdris Jānis