Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Keiselis Jānis

Raksta ID: 255
Atjaunināts: 20 aprīlis, 2012

Metālkalējs
Dzimis Balvos 1969.gada 12.martā. Pēc pamatskolas pabeigšanas, mācījies Rīgā, kur 1975.gadā absolvējis Rīgas 3.Tehnisko skolu. Tajā Jānis iemācījās visu par metāliem un to mehānisko montāžu. Pēc tam strādājis tanku rūpnīcā, kurai blakus bijusi vagonu rūpnīca, kuras telpās darbojās Jāņa Lubkas Tautas lietišķās mākslas studija "Zīle". Studiju Jānis Keiselis sāka apmeklēt no 1976.gada. Kad J.Lubka 1991.gadā pārcēlās uz pastāvīgu dzīvi Rogovkā, viņš savu arodu uzticēja turpināt tieši viņam

No 2001. gada studijā tika organizēta bērnu un jauniešu grupa no vispārizglītošajām skolām. Tautas lietišķās mākslas studijas „Zīle” ekspozīciju var uzreiz atpazīt pēc simboliskā pakava ar ozolzīlēm. Studijai jau ir ilgu gadu pieredze, skolojas arī jaunie kalēji. Ekspozīcijā redzam dažādus svečturus, pakaviņus, ķēdes, naglas... Darbi tiek darināti tautas mākslas tradīciju garā, bet ir arī darbi - eksperimenti, kuros atspoguļojas izdoma un mūsdienu dzīves ritmi.

Katru gadu studija piedalās "Kalēju dienās" Brīvdabas muzejā, kā arī dažādos Rīgas pilsētas un Latvijas mēroga pasākumos. Rīgas svētkos Līvu laukumā studijas kalēji parasti pulcē daudz interesentu. Studijā top visa veida kalēju darbi - šeit gatavo vārtiņus, vārtus, žogus, dekoratīvos lukturus, svečturus, durvju rokturus, metāla zvaniņus. Studijas "Zīle" meistaru darbi - svečturi, lukturi, kamīna piederumi, vējrāži - ir gan praktiski pielietojami, gan dekoratīvi priekšmeti, kas izstādēs apceļojuši pasauli - bijuši tuvākās un tālākās zemēs - Igaunijā, Krievijā, Zviedrijā, Īslandē, Portugālē un citviet.
Bez studijas vadīšanas Jānis piedalās dažādos svētkos un priecē cilvēkus ar savu amata meistarību. Daudz brīvā laika viņš pavada Smiltenes novadā, kur dzīvo sievasmāte. Te atjauno šķūni, lai kādu dienu tajā varētu izveidot savu kalēja darbnīcu.

Jāņa Keiseļa darbu izstādes Balvu Kultūras un atpūtas centrā - 1995.gada februārī un 2009.gada aprīlī

 Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Foto no Novadpētniecības lasītavas fonda: J.Keiselis iekārtojot izstādi Balvos (2009) un izstādes atklāšanā (1995); viņa darbi

 

Raksta ID: 255
Atjaunināts: 20 aprīlis, 2012
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 3052
Ievietots:: 18 decembris, 2007 by Ināra B.
Atjaunināts:: 20 aprīlis, 2012 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Armulika Rita
b Balavins Jevgēnijs
b Breikšs Nikolajs
b Briedītis Leo Jānis
b Bukšs Vilis
b Bule Līga
b Buliņš Zigfrīds
b Bušs Valdis
b Bārda Jānis
b Dadžāns Valerijans
b Dundenieki Jolanta un Valdis
b Džigurs Pēteris
b Eglīte Elita
b Gorkins Nikolajs
b Gruziņa Gaļina
b Grāmatiņa - Bombāne Gita
b Holma Anita
b Kairiša Anita
b Laicāne Anna
b Laicāns Jānis
b Liepiņa Rudīte
b Maderniece Edīte
b Matīss Rūdolfs
b Murašova Anna
b Odumiņš Jānis
b Plāters Hugo
b Purens Zintis
b Putniņš Magnuss
b Reče Olga
b Rimovičs Antons
b Ruka Inta
b Slišāne Lienīte
b Supe Juliāns
b Teilāne Elita
b Tjunīte Astra
b Upenieks Roberts
b Ušpele Vēsma
b Zelčs Anatolijs
b Zibens Jānis
b Šaicāne Ilze
b Ūdris Jānis