Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Ruka Inta

Raksta ID: 228
Atjaunināts: 20 janvāris, 2021

Fotomāksliniece

Dzimusi 1958.gadā Rīgā. 1973.gadā beigusi Rīgas 13. vidusskolu. Beidzot šuvēju arodskolu, mamma viņai uzdāvinājusi fotokameru "Zorkij", kas arī izrādījās tik liktenīgs. Akadēmiskas izglītības nav, fotografēšanu apguvusi VEF fotostudijā un fotostudijā "Ogre", bet par savu nopietnāko skolotāju Inta uzskata fotogrāfu Egonu Spuri - "Viņš bija manu darbu vērtētājs, padomdevējs un dzīvesbiedrs".
Intu Ruku var uzskatīt arī par mūsu novadnieci, jo Balvu pagasta Silmalas ir viņas mammas dzimtā puse. Te daudzas vasaras fotografējot pavadījusi arī Inta. 1983.gadā tapuši pirmie Balvu pagasta apkaimes cilvēku portreti, kas vēlāk apkopoti fotogrāfiju ciklā "Mani lauku ļaudis"(1983 - 1998). Ar tādu pat nosaukumu -  "Mani lauku ļaudis" 1999.gadā kolekcija tika eksponēta Latvijas ekspozīcijā 48. Venēcijas biennālē un iznākusi grāmata.
Vēl Inta Ruka radījusi fotogrāfiju ciklus - "Cilvēki, kurus satiku" (1999 - 2004) un "Amālijas iela 5a"(2004 - 2008). Pēdējā ciklā iemūžināti Pārdaugavā esošās Amālijas ielas nama turpat simts iedzīvotāji. Kā parasti māksliniece fotografējusi vienīgi dabiskā dienas gaismā ar statisko kameru uz melnbaltajām filmām.
2003.gadā iznākusi I.Rukas un E.Spura grāmata "Fotogrāfijas", kas veltīts Rīgai un tās iemītniekiem, 2008.gadā - grāmata "Amālijas iela 5a"
Inta Ruka ir latviešu fotogrāfe, kuru Zviedrijas televīzija ir atzinusi par “vienu no Eiropas ievērojamākajiem dokumentālajiem fotogrāfiem”. Fotografēšanai pievērsusies 20. gadsimta septiņdesmito gadu beigās, strādā melnbaltajā fotogrāfijā un portreta žanrā. No 1979.gada līdz 1982.gadam VEF fotostudijas biedre. 1984. – 1988. – fotostudijas “Ogre” biedre. 1999.gadā saņēmusi Spīdolas balvu. 2004.gadā apbalvota ar Latvijas Mākslinieku savienības balvu “Price of the Year”. 2009.gadā piešķirts Triju Zvaigzņu ordenis V šķira. Kopumā Inta Ruka organizējusi vairāk kā 20 personālizstādes gan Latvijā, gan ārvalstīs. Viņas darbi glabājās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā, Igaunijas, Dānijas, Vācijas, Šveices, Norvēģijas un citu valstu muzeju kolekcijās.
2019.gada 8.novembrī Balvu Novada muzejā tika atklāta Intas Rukas fotogrāfiju izstāde “Zem tām pašām debesīm”. Izstāde tapusi trīs gadu garumā – vasarās fotogrāfei viesojoties Balvu novadā un tuvākajā apkārtnē. Fotogrāfiju varoņi ir vietējie cilvēki – pieaugušie, bērni, sirmgalvji, politiķi un visdažādāko profesiju pārstāvji – katrs ar savu likteni un stāstu. Izstādē tika eksponēti vairāk kā 70 fotoportreti. Puse no kolekcijas nonāca Balvu muzeja īpašumā. Tā kā I.Rukai bija žēl kolekciju dalīt daļās, tad otru pusi viņa uzdāvināja.
Zviedru režisore Moda Nīkandere sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību par Intu Ruku uzņēmusi filmu "Fotogrāfe no Rīgas", kas Rīgā demonstrēta 2010.gada janvārī.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Inta Ruka Balvu novada muzejā (2019) - D.Teilānes foto
 

Raksta ID: 228
Atjaunināts: 20 janvāris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 5
Skatījumi:: 2865
Ievietots:: 13 decembris, 2007 by Ināra B.
Atjaunināts:: 20 janvāris, 2021 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Armulika Rita
b Balavins Jevgēnijs
b Breikšs Nikolajs
b Briedītis Leo Jānis
b Bukšs Vilis
b Bule Līga
b Buliņš Zigfrīds
b Bušs Valdis
b Bārda Jānis
b Dadžāns Valerijans
b Dundenieki Jolanta un Valdis
b Džigurs Pēteris
b Eglīte Elita
b Gorkins Nikolajs
b Gruziņa Gaļina
b Grāmatiņa - Bombāne Gita
b Holma Anita
b Kairiša Anita
b Keiselis Jānis
b Laicāne Anna
b Laicāns Jānis
b Liepiņa Rudīte
b Maderniece Edīte
b Matīss Rūdolfs
b Murašova Anna
b Odumiņš Jānis
b Plāters Hugo
b Purens Zintis
b Putniņš Magnuss
b Reče Olga
b Rimovičs Antons
b Slišāne Lienīte
b Supe Juliāns
b Teilāne Elita
b Tjunīte Astra
b Upenieks Roberts
b Ušpele Vēsma
b Zelčs Anatolijs
b Zibens Jānis
b Šaicāne Ilze
b Ūdris Jānis