Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Psalmu dziedāšana Šķilbēnu pagastā

Raksta ID: 219
Atjaunināts: 03 decembris, 2014

Psaļmu, jeb aizlūgumu par mirušajiem, dziedāšanas tradīcijas Balvu rajonā visvairāk ir pētītas un aprakstītas Šķilbēnu pagastā. Pirmais šo tradīciju sācis pētīt priesteris Miķelis Jermacāns kopā ar Antonu Slišānu 1971.gadā, ierakstot psalmu dziedāšanas tradicionālo norisi Šķilbēnu un Baltinavas pagastos. 1995. gadā jaunā zinātniece Anda Beitāne ieskaņojusi fragmentus, gatavojot maģistra darbu Latvijas Mūzikas akadēmijā.

1997. gadā filmu studija no Arnemas Nīderlandē uzsāka projektu "Skumju dziesma" par tradicionālo sēru mūziku un ar to saistītajiem cilvēku likteņiem. Projekts ietvēra septiņas dokumentālās filmas, veltītas septiņu Eiropas zemju tradīcijām. Latvijā šā projekta ietvaros Šķilbēnu pagastā tika uzņemta filma "Valentīnas dziesma", kura stāsta par Šķilbēnu  iedzīvotājas Valentīnas Keišas ciešanu pilno dzīvi. Nīderlandieši filmu uzņēma Upītē un Rekavā 1997. gada novembrī.

Tradīcija - dziedāt psalmus baznīcā - Šķilbēnos izveidojās 2004.gadā. Uzsāka šo tradīciju vecajā dievnamā, bet tagad turpina jaunajā. Psalmu dziedāšana ilgst aptuveni divas stundas, klātesošie lūdzas visu nodomā. Lūgšanas vietējie apmeklē labprāt, par mirušajiem katrreiz lūdza 30 cilvēki. "Kādreiz dziedājām psalmus mājās, bet ne visi var sarūpēt un atļauties klāt dziedātājiem galdu, tāpēc nolēmām dziedāt baznīcā. Bēru gadījumos, īpaši, ja izvada no baznīcas, arī sapulcējamies un dziedam. Atsaucība no cilvēkiem ir liela" - saka dziedātāja Janīna LapsaPsalmu dziedāšana Šķilbēnu draudzes baznīcā (J.Lapsas foto)

 


 
Raksta ID: 219
Atjaunināts: 03 decembris, 2014
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 1757
Ievietots:: 12 decembris, 2007 by Ināra B.
Atjaunināts:: 03 decembris, 2014 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Psalmu dziedāšana Baltinavas pagastā
b Psalmu dziedāšana Briežuciema pagastā
b Psalmu dziedāšana Bērzpils pagastā
b Psalmu dziedāšana Kupravas pagastā
b Psalmu dziedāšana Lazdukalna pagastā.
b Psalmu dziedāšana Medņevas pagastā
b Psalmu dziedāšana Rugāju pagastā
b Psalmu dziedāšana Susāju pagastā
b Psalmu dziedāšanas tradīcijas Latgalē